E merkure, 22.05.2024, 03:21 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: ''Beteja për demokraci sapo ka filluar” - tha Basha!

E shtune, 01.05.2021, 07:01 PM


Beteja për demokraci sapo ka filluar,” tha Basha

Nga Fritz RADOVANI

Basha tek Mullijt’ e erës: “Ne nuk dorëzohemi në luftën për demokraci!

Beteja për demokracinë sapo ka filluar, Shqipëria do të fitojë…

Kemi shumë vite që luftojmë për demokracinë…

U deshën shumë vite që të rrëzonim regjimin komunist, por ne ja dolëm. Ia dolëm sepse jemi njerëz të fortë, jemi një popull që beson tek demokracia…Beteja jonë për demokraci ka vijuar pandërpre çdo çast, çdo ditë, anembanë Shqipërisë. Edhe këto muaj, ne luftuam për demokracinë. Por këtë herë kjo nuk mjaftoi…

Nuk mjaftoi sepse këto zgjedhje nuk kishin të bënin me demokracinë.

Dhe pavarësisht gjithë kësaj – ne sollëm një arritje të madhe për demokracinë në Shqipëri… Ne u bëmë më të fortë.

Ne jemi më të vendosur se kurrë.

Kushdo që mendon se ne do të dorëzohemi – nuk na njeh mirë!

Ne do të vazhdojmë betejën me gjithë fuqinë tonë.

Ne do vazhdojmë të luftojmë me gjithçka kemi për demokracinë.

Do vazhdojmë të luftojmë deri në fitore, sepse misioni ynë është më i madh se të gjithë ne. Po u dorëzuam ne, Shqipëria ska më asnjë mundësi. Dhe kjo nuk do të ndodhë kurrë…

Dhe ju premtoj sot: nuk do t’u zhgënjejmë kurrë...

Ne do luftojmë për ju! Zëri juaj do të dëgjohet qartë dhe fort.

Kjo është përgjegjësia ime, është detyrimi që kam para jush dhe para Shqipërisë.Fryma e ndryshimit është më e fortë se kurrë.

Ne jemi më të fortë dhe më të vendosur se kurrë.

Dhe të fortë, ne do luftojmë çdo ditë, Ne do të luftojmë çdo orë,për të mbrojtur demokracinë dhe për të sjellë të gjithë bashkë një të ardhme më të mirë për vendin tonë, për familjet tona për fëmijët tanë.

Demokracia do të fitojë dhe Shqipëria do të fitojë.

Beteja sapo ka filluar dhe ne do ta çojmë deri në fund, deri në fitore!”

Po, po, deri në fund do ta çoni. Derisa ta shfarosni s’ e lëshoni postin!

U bane 8 vjet që luftojnë këta Mullij me Bashen në krye e, sapo filluen…

Betejen “për të fituar…”, pushoi era e fitoi prap “rilindja komuniste”…

Po, pasojat e katastrofës rrenuese, kush i paguen perveç Popullit fatzi ?!

Melbourne, 30 Prill 2021.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora