E merkure, 22.05.2024, 03:04 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Nen Adriatik asht balta

E marte, 09.02.2021, 08:28 AM


Nga Fritz RADOVANI:

VIRUSI  PYET  A  E  DINI  SE:

“NEN ADRIATIK ASHT BALTA…”

A e dini se në Shqipni: “Balta kushton ma shumë se mjalta ?!”

Një Mik më shkruen këto ditë, sigurisht, me keqardhje per gjendjen e krijueme në Shqipni... “Mbas 100 vjetësh, akoma nuk e kanë mësuar të vërtetën se, është i zoti që e nxjerr gomarin nga balta.”...Tregon per ngjarje të partive të pista LSI, PISI, PQN, PSSh.., e kush po i merr vesh shkronjat e tyne, pra, prap bash si në 1941 me PKSh, kur shovenistët jugosllavë gjetën disa tradhëtarë, mbeturina osmanllijshë në Pazarin e Vjeter të Tiranës qamiliste, dhe formuen me terroristë atë “parti”, që s’ ka mbetë gomar që nuk po e drejton...Po, nuk duhet harrue se: “Gomari asht ngulë në llomin e Shqipnisë së Jugut e nuk po zhgulet nga deti Jon!”

I “zoti” i këtyne gomarëve që po “drejton” Shqipninë, para votimeve me disa të tjerë që nuk ndryshojnë nder surreten nga ata të 1941, po mendon me mbushë xhepat tue shitë edhe ujin e Detit Jon… “Është bërë baltë!”

Grumbullimi i këtij llomi në drejtim të Shqipnisë e ka domethanjen e vet! 

Ata që kanë mbulue krimet e komunizmit në Shqipni tue mos e dënue asnjë terrorist nder këta 76 vjet, ata kerkojnë vazhdimsinë e mbajtjes së pushtetit, krimit, vrasjeve dhe hajnisë nga trashigimtarët e vrastarëve!

Shkodranët, nuk duhet me u ba prè e terroristëve dhe tradhëtarëve që tash 30 vjet, po i mashtrojnë e genjejnë.., per me mbushë xhepat e vet!

Me 25 Prill: Asnjë Shkodranë, nuk duhet me hy në baltë per me nxjerrë “gomarin”...“Gomarin” t’a nxjerrin “ata”, që tash 76 vjetë e kanë zhytë në llom e në gjak. “Gomari” nuk asht as prej Barbullushit, as prej Shkodret !

Veriu po shkon drejtë shfarosjes me rrugen e emigracionit e vorfnisë…

Gomari i “rilindur” e ka “hanin e hajnave” në Tiranë.., që në 1920...

Melbourne, 9 Shkurt 2021.(Vota: 2 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora