E shtune, 18.05.2024, 05:47 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Sot asht e Premtja e Madhe

E premte, 02.04.2021, 08:32 PM


Nga Fritz RADOVANI:

SOT  ASHT  E  PREMTJA  E  MADHE

2 PRILL 2021… E PREMTJA E MADHE ISHTE… DIKUR...

Dita e “Pajtimit të Gjaqeve”… Sot e “harrueme”...

Por, fatkeqsisht Shqiptarët ishin “të gjithë bashkvuejtës e bashkfajtorë”!

Kështu i pat perkufizue Presidenti i parë i “pseudodemokracisë”!

Kujtoj sot klerikun At Dioniz Makaj, i cili mbas vitit 1991 shkonte nder Malësitë e Veriut, kryesisht nga Puka per me pajtue gjaqet...

Me çfarë forcet ju ngjiteshin Maleve dhe trokitëshin nder ata dyerë, që per sa e sa vite ishin ngujue të shkretat familje nga gjakmarrja... Vetem me mendue mbylljen e portareve të tyne me fëmijt’ e vegjel, nga një frikë kushedi sa vjeçare e shkrepjes s’ armëve gjakbase nder ata krahina...

E, bash kur duheshin ulë armët vrastare, atëherë u ngritën tjerat vetem sesi me harrue gjakderdhjen e vrasjet e barbarve t’ pashpirtë komunista.

E pushka vazhdonte me hapë vorre të reja... Sa shumë vite o Zot!..

E kur? – Atëherë, kur “pajtimi i gjaqeve ishte ma i nevojshem se kurr”!

Atëherë kur fjala “falje”, nuk u gjet as në gojen e gjarpijve të sigurimit të shtetit, që kushedi sa shtëpia i mbuluen me ruba e degermija tek na...

Kam shkrue dhe po e persëris: Pa pajtim kombtar nuk ka qetsi Atdheu!

Pa u dënue vrastarët e pashpirtë dhe gjakbasit e djeshem dhe të sotem, as mos të mendojnë njeri per qetsi e paqë në Tokat tona Shqiptare!

Shqiptarë! Atdheu ka nevojë per dënimin e vrastarëve e gjaksorve katila!

Pa dënimin e tyne asnjëherë nuk bahet Shqipnia e Gjergj Kastriotit!

Melbourne, 2 Prill 2021.(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora