E diele, 03.12.2023, 12:42 AM (GMT)

Kulturë

Vahit Nasufi: Legjendës së humorit

E diele, 25.04.2021, 04:53 PM


Vahit Nasufi

LEGJENDËS    HUMORIT

Duhet thënë për hir t`vërtetës,

Se humori është pjesë e jetës,

Por, secili t`jetë i bindur,

Për humorist, duhet t`jesh i lindur.

Midis tjerish dhe një artist,

Ishte i lindur për humorist,

Rasim Thaçi, me nofkën - Cima,

Që shkëlqeu si vetëtima.

Lindi më 1949, më 13 të korrikut,

Në fshatin Vukoc, të Llapushnikut,

Në një familje shumë bujare,

Me ideale përparimtare.

Ishte njeri me vyrtyte t`larta,

I kishte fjalët t`ëmbla si mjalta,

Ishte i ndershëm, ishte bujar,

I moralshëm dhe solidar...

Artist i madh, njeri karizmatik,

Kishte intuitë, ishte dhe stoik,

Ishte besnik, ishte shumë korrekt,

Prej qytetarëve, gëzonte respekt.

Në moshën rinore ishte sportist,

Dyert e karrierës i hapi si fudbollist,

Por, fatkeqsisht, aq rëndë lëndohet,

T`i mbyllë këto dyer, ai detyrohet!

Me që kishte prirje humoristike,

Edhe pse studioi edukatën fizike,

Iu përkushtua karrierës artistike,

Bëhet aktor, i skeçeve komike!

Gurë themeli i këtij suksesi,

Ishte trio „Treshi Përsheshi“,

Me Qumilin dhe Lecin e ndjerë,

Prodhuan humor që kishte vlerë.

Me lot të qeshim, na bënte Cima,

Me mimika dhe me pantomima,

Spektatorëve kur u dilte përpara,

Me veshjen tipike, krejt lara - lara!

Por, më 26 mars, të 2021 -it,

Pushon rrahjet, zemra e artistit,

U dha lajmi për vdekjen e aktorit,

„Ndahet nga jeta ikona e humorit“!

Si humorist, ishte legjendë e vërtetë,

Është ndër ata, që jetojnë dy jetë,

Nga kjo botë e ndau Korona,

Por, jo, dhe nga zemra tona.

I dashur humorist, i dashur Rasim,

U ndave prej nesh, ike në amshim,

N`përjetësi, t`përcollëm me arkivol,

Për humorin, do t`mbetesh simbol.

Të gjithë ata, që qeshën me ty,

Për ty sot qajnë me lot ndër sy,

Ti bëje humor, natë edhe ditë,

Ditët e errta, na i bëje me dritë!

Tani në paqe prehu i qetë,

Dheu i Kosovës, të qoftë i lehtë,

Për ty do t`flitet dhe do t`shkruhet,

Një yll si ti, kurrë nuk shuhet!

Kërçovë, prill 2021(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora