E hene, 04.12.2023, 04:46 AM (GMT)

Kulturë

Mehmet Musa: Përkujtim i vitit 1981

E marte, 20.04.2021, 04:38 PM


Përkujtim i vitit 1981

Nga Mehmet Musa

Po kujtojmë dhe përkujtojmë pranverën lulëgjaku të vitit 1981, me rastin e 40 vjetorit ,duke i përshendetë të gjitha familjet e dëshmorëve që  nga lufta e Drenicës, në dimërin e egër të vitit 1945 e gjerë të lufta e Ushtrisë Çlirimtare  e    Kosovës,i përshendes të gjitha  ato familje të gjysmës së  Shqipërisë natyrale,që u okupua nga serbosllavia,të cilat nuk u ifektuan me virusin e bashkim-vëllezërimit me serbo-malazezo-maqedonët,por familje që u radhitën në krahun e të mundurve por jo të nënshtruarve,për qëndresën titanike e heroike kundër okupatorit serbosllav dhe kolaboratorëve të vendit përë një gjysëm shekulli, e,që si busollë patën dhe kanë vendimet historike të konferencës së Bujanit,mbajtur me 31 dhjetor 1943 e 1 e 2 janar 1944 në Bujan  të malësisë së Gjakovës!!!
    Me poemën e ngadhnjimit kushtuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës!!!

    -USHTRI E KOSOVËS-

Ushtri e Kosovës
Mburojë e Atdheut
Ushtri Çlirimtare
Ushtri e Skënderbeut

Ushtri e Kosovës
Ushtri e barotit
Ushtri sokoleshë
E Gjergj Kastriotit

Ushtri e Kosovës
E Lidhjës Prizerenit
Ushtri e Qerqiz Topullit
Dhe Avni Rrustemit

U rrite krenare
Në zjarrë të kushtrimit
Ushtri heroike
E Isë Boletinit

Gjithnjë fitimtare
Besnike ndaj flamurit
Ushtri legjendare
E bacë Bajram Currit

Djep i burrërisë
Virtytit dhe nderit
Ushtri heroike
E Idriz Seferit

Je shpresë e Atdheut
Mburojë e vatanit
Ashtu si vendosi
Konferenca e Bujanit

Ushtri e Kosovës
Ushtri e maliherit
Ushtri sy shqiponjë
Ushtri e bacë Enverit

Me ty mburret Kosova
Krenohet Drenica
Po të ishin gjallë
Shotë e Azem Galica

Kurorë e Atdheut
Djep i trimërisë
Godet si rrufeja
Ushtri e Ahmet Delisë

Je shkollë e rinisë
Ushtri e djalërisë
Ushtri e Dedë Gjo Lulit
Ushtri e Zhukë Haxhisë

Ushtri e Kosovës
Je si zana e malit
Ushtri e Marash Uçit
Ushtri e djemëve t‘Calit

Ushtri e Kosovës
E burrave të motit
Ushtri e Gjon Sereqit
Ushtri e Ukshin Hotit

Ushtri e Kosovës
E maleve dhe fushës
Që linde nga flaktë
E pushkës së Shaban Polluzhës

Ushtri e Kosovës
Me zemër çeliku
Me ty bashkluftoi
Dhe Hasan Remniku

Ushtri e Kosovës
Je me vlerë si ari
Udhën ta trasoi
Demë Ali Pozhari

Ushtri e Kosovës
Që linde n‘vatan
Në fshatin Prekaz
N‘Kullën e bacës Shaban

Ushtri e Kosovës
Je shpirti i shqiptarit
Të lindi e të rriti
Zemra e Adem Jasharit

Ushtri e Kosovës
Lumë ne që t‘kemi
Zëdhënës juaj ngelët
Për mote bacë Ademi

Ushtri e Kosovës
Nga varri të bënë t‘fala
Ish ushtari yt
Gjeneral Rexhep Mala

Ushtri e Kosovës
Ushtri e Ilirisë
Udhtri e Besim Ndrecës
Ushtri e Dardanisë

Ushtri e Kosovës
N‘piedestal të ngriti
Me zemër e shpirtë
Zahir Pajaziti

Ushtri e Kosovës
Që shkelqen si dielli
Ushtri e Salih Çekut
Ushtri lule prilli

Ushtri e Kosovës
Ushtri e Dukagjinit
Ushtri e Edmond Hoxhës
Dhe Luan Haradinit

Ushtri e Kosovës
Ushtri e Ismail Qemailit
Ushtri fitimtare
Ushtri e Ismail Xhemailit

Ushtri e Kosovës
Serbit i fute tmerrin
Kurë mbi ta zjarrë hapnin
Ganiu me Xhaferin

Ushtri e Kosovës
Nga mendja s‘të hoqi
Ushtari ytë besnik
Major Nazif Visoqi

Ushtri e Kosovës
Me gjak të freskoj
Beg Riza me shokë
N‘Kumanovë kurë shkoj

Ushtri e Kosovës
E tokës Arbërore
Do jeshë fitimtare
Për Kosovën Lindore

Ushtri e Kosovës
Ushtri e punëtorëve
Ushtri e vetëranëve
Ushtri e dëshmorëve

Ushtri e Kosovës
Ushtri revolucionare
Atdheun e çlirove
Nga zgjedha barbare

Ushtri e Kosovës
Në luftë u kalite
Shpejt do të bëhesh
Ushtri monolite

Ushtri e Kosovës
Shpresa e rinisë
Një ditë do të jeshë
E gjithë Shqipërisë

Ushtri e Kosovës
Ushtri e mbarë Atdheut
Ushtri e Kastriotit
Ushtri e Skenderbeut

P.s. Shkruar me 5 maj 2019 në mërgim me ,rastin e 10 vjetorit të ndarjes nga jeta të atdhetarit,militantit të orëve të hershme të Lëvizjes Revolucionare për bashkimin e trojeve shqiptare,të pavdekshmit Ismail Haradinaj!!!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora