E enjte, 08.06.2023, 04:10 AM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: "A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"

E merkure, 07.04.2021, 08:00 PM


"A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"

Nga Gjon Keka

"A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"kështu e kishte pyet Zogu zyrtarin e muzeut të Vjenës.

Gjatë qëndrimit të tij në Vjenë,ai ishte shoqëruar nga dy zotërinj nga delegacioni që përfaqësonte nga Shqipëria, gjatë kësaj kohe ai gjithashtu e kishte vizituar koleksionin e armëve në Muzeun e Vjenës. Në fakt aty pa edhe helmetën apo përkrenaren e Gjergj Kastriotit (Skënderbeut),me këtë rast Zogu donte t'i prekte armët e Gjergj Kastriotit,dhe iu lut,e i kërkoi menaxhmentit të Muzeut të Vjenës që nëse është e mundur këtë dëshirë me ia plotësu.

Kështu duke bërë një përjashtim Menaxhmenti i muzeut të Vjenës i dha leje dhe ia përmbushi këtë dëshirë atij, dhe pastaj një zyrtar i muzeut në të vërtetë e kishte hap Vitrinën ku qëndronin armët e Gjergj Kastriotit.

Kështu më tej Ahmet Zogu e kishte pyet atë :"A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?" Dhe ai ia kishte afruar atij në dorë për ta mbajtë në duar Përkrenaren.

Pastaj ,Zogu e kishte marrë atë me të dy duart, ishte përkulur mbi të dhe e kishte puthë Përkrenaren e Gjergj Kastriotit(Skënderbeut).

Pastaj e kishte fut atë përsëri me kujdes në Vitrinë dhe ishte larguar nga Muzeu.

Ky tregim është bazuar në një dokument mbi personalitete që kanë vizituar muzeun e Vjenës dhe armët, i botuar edhe në shtypin austriak në atë kohë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Dorshkrim i rrallë i vitit 1480 mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Portreti i gruas(femrës) arbërore Gjon Keka: 553 vjet më parë Gjergj Kastrioti u ngjitë në fronin e tij të përjetshëm Gjon Keka: Medalja me figurën e Kastriotit e vitit 1917 Gjon Keka: Raca e vjetër e qenit iliro-arbëror Gjon Keka: Në antikë arbërorët quheshin Ilirë Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë europiane Gjon Keka: Arbëria doli më shumë në dritë në kohën e Shtetit të Arbërit në krye me Gjergj Kastriotin Gjon Keka: Para veprës së Barletit është shkruar në kronikën e vitit 1485 për Skënderbeun Gjon Keka: Bashkëbisedim i rrallë në mes të Skënderbeut dhe Donikës Gjon Keka: 28 Nëntori 1443 ditë e Lirisë dhe rikthimit te rrënjët europiane të Arbërisë Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Skënderbeut dhe Donika Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mesin e Friedrich III, Prinz Eugen dhe shumë gjeneralëve të famshëm Gjon Keka: Dita e 28 Nëntorit ditë e dritës dhe zgjimit kombëtar Gjon Keka: Përkrenarja dhe armët e Gjergj Kastriotit në syrin e studiuesve europian Gjon Keka: Një Shtëpi e një fisniku pellazg Gjon Keka: Historia e gjuhës dhe artit të shkrimit Gjon Keka: Kush e ndryshon historinë e popullit të tij - mallkon vetëveten Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - Për hir të Qiellit! Ndërsa ka ende kohë, na vini në ndihmë!” Gjon Keka: Gjergj Kastrioti është fjalëkalimi i njohjes së historisë së Arbërisë europiane

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora