E enjte, 22.02.2024, 01:06 AM (GMT)

Faleminderit

Dr. Alma Lama, nje? nga 50 Grate? Lidere te? ardhshme te? Bote?s

E diele, 07.02.2021, 12:33 PM


Dr. Alma Lama ka Lindur ne? Kruje?. Ajo ka qene? ambasadore e Republike?s se? Kosove?s ne? Itali nga viti 2016 deri ne vitin 2019. Me? pare? ajo ishte ane?tare e Kuvendit te? Kosove?s, pe?r dy mandate. ??shte? ane?tare e Lidhjes Demokratike te? Kosove?s prej vjeshte?s se? vitit 2013. Gjate? karriere?s se? saj politike, Lama ishte nje? nga deputete?t me? te? ze?shme ne? Kosove?, pe?r c?e?shtje te? ndryshme. Ajo ka qene? e angazhuar fuqimisht ne? demokratizimin e shoqe?rise? dhe institucioneve, c?e?shtjet e dialogut me Serbin??, transparence?s, lirine? e medias, te? drejtat e njeriut dhe qeverisjen e mire?. Lama e?shte? deputetja e pare? ne? historine? e parlamentit te? Kosove?s qe? hartoi dhe prezantoi nje? ligj. Ky ishte ligji pe?r Mbrojtjen e Burimeve t?? Gazetaris??, miratuar ne? 2013. Ajo gjithashtu ishte shume? aktive ne? shume? nisma te? tjera parlamentare dhe amandamente ne? ligje te? ndryshme dhe ne? debate parlamentare. Lama ka qen?? gjithashtu ane?tare e bordit te? Grupit te? Grave Deputete, nje? grup parlamentar nde?rpartiak ne? Kuvendin e Kosove?s, shume? i angazhuar ne? promovimin e rolit te? grave ne? shoqe?ri dhe portretizimin e tyre ne? media. N?? 2018, asaj i ??sht?? dor??zuar n?? Itali c?mimi nd??rkomb??tar “Liberi di Crescere”, duke e cil??suar si “nj?? nga grat?? shembull q?? ka dh??n?? kontributin e saj p??r t?? zbutur tensionet n?? koh??ra t?? v??shtira, si dhe ka luftuar p??r mbrojtjen e fashave t?? brishta dhe p??r t?? drejtat e njeriut”.

Para se te? merrej me politike?, zonja Lama punoi pe?r nje? periudhe? te? gjate? si gazetare dhe analiste politike ne? disa media shqiptare dhe nde?rkombe?tare. Ajo punoi si korrespodente ne? Kosove? ne? Top Channel, stacioni me? i madh televiziv shqiptar. Qe? nga viti 2003 ajo ka qene? pe?r shume? vite korrespondente e rregullt pe?r Osservatorio sui Balcani, me qende?r ne? Itali, duke shkruar shume? artikuj dhe analiza pe?r Kosove?n. Ajo gjithashtu botoi artikuj ne? media nde?rkombe?tare si Instituti pe?r Raportimin e Lufte?s dhe Paqes, IWPR, Transitions Online, United Press International dhe Washington Times. Ajo ka be?re? gazetari hulumtuese ne? raste te? krimeve te? lufte?s dhe c?e?shtje korrupsionit etj. Znj. Lama e?shte? zgjedhur nje? nga 50 Grate? Lidere te? ardhshme te? Bote?s, nga programi i Departamentit te? Shtetit (SHBA), i quajtur "Programi i Grave ne? She?rbimin Publik", ku ajo ishte pjese? e tij, Wellesley College, 2012. Ajo ishte gjithashtu pjese? e Programit te? Bursave te? Shprese?s, Lidershipi i Grave pe?r Sundimin e Ligjit, organizuar nga Ke?shilli Kombe?tar Shqiptaro Amerikan dhe USAID, Pranvere?, 2010. Lama ka kontribuar ne? nje? nume?r konferencash vendore dhe nde?rkombe?tare, vec?ane?risht ne? te? drejtat e grave dhe transparence?n. Aktualisht Znj. Lama e?shte? doktore e shkencave ne? fushe?n e Shkencave Politike dhe Marre?dhe?nie Nde?rkombe?tare. Ajo u diplomua ne? 1999 ne? Universitetin e Tirane?s, Shqipe?ri pe?r Gjuhe? dhe Lete?rsi. Ne? vitin 2020 u doktorua ne? Shkenca Politike dhe Mare?dhe?nie Nde?rkombe?tare ne? universitetin e tirane?s. Lama flet rrjedhshe?m anglisht dhe italisht. Ajo e?shte? e martuar dhe ka tre fe?mije?. Aktualisht, garon p??r mandatin e tret?? si deputete e Kuvendit, gjithmon?? si pjes?? p??rb??r??se e Lidhjes Demokratike t?? Kosov??s.

__________

Vizitoni: https://www.facebook.com/alma.lama.9(Vota: 41 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Sinan Gashi: Mençuraku i përbuzur - Gjergj Komnino Frrok Vukaj: Personalitet i Arsimit e Mendimit Pedagogjik Anton Berisha: De?shmi pe?r Imzot Mark Sopin Gëzim Loka: Qanije Hamdi Hyka (Alushi), profili i një mësuesje fisnike dhe artisteje të përkushtuar Dukagjin Hata: Haxhi John Dauti, një misionar i çështjes gjithëshqiptare në SHBA Ibrahim Kabili: Zenel Bastari - Bejtexhiu që nderoi Bastarin dhe Bendën me vargjet e penës së tij Ibrahim Kabili: Mësuesi dhe drejtori që dha shumë për arsimin dhe vlerësohet për meritat e tij! Lekë Mrijaj: Imzot Mark Sopi ishte dhe mbetet një erudit i pavdekshëm i krenarisë së ditëve tona Ibrahim Kabili: Mësuesi, drejtori, studiues dhe intelektuali që i bën nder vendlindjes! Mursel Muçolli: Kadri Muçolli, njeriu që meriton të përkujtohet Halil Gashi: Iku nga jeta dhe një veprimtar i orëve të para Gëzim Loka: Dëshmori Artan Cuku, krenaria e Lurës dhe gjithë Shqipërisë Nue Oroshi: Tash e 10 vjet pa nacionalistin e Shqipërisë Etnike Kapidan Ndue Gjon Marku Hysen Kobellari: Haki Stërmilli, shkrimtar i emancipimit shoqëror Bajram. R. Preteni: Dom Pashk Dani është dhe mbetët në zemrat e mitrovicasve Hasan Hasanramaj: Përkujtojmë Prof. Dr. Mark Krasniqin Ibrahim Kabili: Intelektuali, mësuesi dhe drejtori që rrezatoi dije, mësoi dhe edukoi breza Sinan Gashi: Dy zonja të nderuara të skenës artistike shqiptare të Kosovës Mehmet Musa: Shqiponja e Bjeshkëve të Nemuna! Uran Butka: Homazh për të dënuarin politik, Kujtim Isuf Luzaj

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora