E hene, 24.06.2024, 12:12 AM (GMT+1)

Faleminderit

Halil Gashi: Iku nga jeta dhe një veprimtar i orëve të para

E enjte, 07.01.2021, 08:05 AM


Iku nga jeta dhe një veprimtar i orëve të para

Nderë dhe respekt për jetën dhe veprën  e juaj

Thuhet se fortunat e jetes I godasin LIsat e mëdhënj , kështu I ndodhi kësaj mërgate të organizuar pranë këtij Klubi, ku në këto pak më shumë se tre vite të fundit , nismëtarët dhe më të shquarit në organizimet dhe veprimet në rrafshin kombëtar pranë këtij KLubi   ikën në amshim . Para tre vitësh nga ne u nda Hyzri Rekaj, njeriu që I priu këtij klubi për shumë vite dhe ia doli që në dallgët e trazuara ta mbaj të bashkuar dhe të fortë në të gjitha rrafshet ketë mëgatë . Më pas në amshim hiku  edhe Vllai I Hyzriut Nebih Rekaj , kryetari parë I këtij Klubi,  dhe pas tyre në amshim ju bashkua edhe veprimtari I orve të para të këtij KLubi Malush Ademaj, kurse dje këtij vargu të kolosve në amshim ju bashkua   edhe Hamdi Gashi njëri  nga veprimtarët e orëve të para.

Shkruan Halil Gashi

Nismetarët e themelimit të Klubit të parë të punëtorve shqiptar “ Emin Duraku”në Dyseldorf të Gjermanisë ,në vitin 1978 ishin dhe mbetën   heronjët e asaj përiudhe që filuan vendosmerisht rrugëtimin e tyre për Kosovën  Republikë  , për Kosovën e lirë dhe të pavarur . Ata u poqën herët më idetë e bashkëkohnikve të tyre Jusuf e Barrdhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, të cilët se bashku  më diasporën e atyre viteve  fuqishëm protestuan  në Qëndrat Evropiane si në Zyrih, Frankfurt e Bonë , Zhenevë e Bruksel duke trokitur më të drejtë në ndergjegjen ePërendimit  i cili për shumë vite kishte lënë në mes të Europës një popull  pa drejtësisht të ndarë nga trungu I tijë  dhe të robëruar në prangat serbosllave .

Thuhet se fortunat e jetes I godasin LIsat e mëdhënj , kështu I ndodhi kësaj mërgate të organizuar pranë këtij Klubi, ku në këto pak më shumë se tre vite të fundit , nismëtarët dhe më të shquarit në organizimet dhe veprimet në rrafshin kombëtar pranë këtij KLubi   ikën në amshim . Para tre vitësh nga ne u nda Hyzri Rekaj, njeriu që I priu këtij klubi për shumë vite dhe ia doli që në dallgët e trazuara ta mbaj të bashkuar dhe të fortë në të gjitha rrafshet ketë mëgatë . Më pas në amshim hiku  edhe Vllai I Hyzriut Nebih Rekaj , kryetari parë I këtij Klubi,  dhe pas tyre në amshim ju bashkua edhe veprimtari I orve të para të këtij KLubi Malush Ademaj, kurse dje këtij vargu të kolosve në amshim ju bashkua  dje edhe Hamdi Gashi njëri  nga veprimtarët e orëve të para.

Një telefonatë nga Rifat Hamiti  mësuesi I shkollës shqipe dhe veprimtari I dalluar në Dyseldorf dje më bëri më dije se Hiku në amshim  Hamdi Gashi I cili për disa dekada kishte punuar në gazetën  Reiniche  Post në radhitjën kompjuterike . Nuk doja të besoja , por zëri që dridhej  I përzir më vaj më bëri që ti besoi Lajmit të hidhur të Rifatit.

Në ato qaste filluan të më sillën verdollë në kokë kujtimët që kisha më te për më shumë se pesë vite sa isha pranë kësaj Qëndre KUlturore. Hamdiu ishte I angazhuar për kontakte të Klubit e më pas Qëndrës Kulturore  më palën Gjërmane , përmes tijë merrnim lejet në polici për organizim të protestave,paraqitnim kerkesat tona në Qeverinë e Landit dhe në Bundestag ,përmes tijë I dolëm që të dergojmë Avionin e parë në Rinas më ndihma për popullatën e zhvendosur të Kosoës nga lufta .  Hamdiu ishte alfa dhe omega në takimet senzibilizuese që I mbanim më palën gjermane   për luftën në Kosovë, për grumbullimine ndihmave dhe shumë organizime që kishim bashkë më popullin gjerman, ku  më ka mbetë në kujtesë organizimi I protestës më Nënat GJermane  kundër luftës dhe masakrave që bëntë Serbia në Kosovë. Ishte e pazavënsueshëm angazhimi I tijë më klubin e futbollit FC Kosova I cili garonte ne Kreis Liigen e  Dyseldorfit dhepërmes këtij klubi dhe suksesve që I arrinte afirmohej edhe çeshtaj e Kosovës. Ishin këto disa nga më të veqntat që mu kuajtan për shokun dhe mikun tim Hamdi Gashi.

Ka dikun dhjetë ditë që u degjova më te herën  e fundit më telefon , si zakonisht ishte I hareshem  por edhe I brengosur për atë që po ndodhë në skenën politike Kosovare, nuk I pelqenin ndasitë në mes shqiptarve , pa pjekuria politke dhe rrugaqëria në politikë e shqetsonin tejmase.Ishte dhe mbeti si gjithmonë  Institucionalist, luftetar I pa epur për ndertimin e shtetit të Kosovës  dhe rrumbullaksimin e shtetësisë  se Republikës se Kosovës . Vazhdonte të luftonte matrapazët në mërgatë të cilët akoma po vazhdojnë ta  mashtrojnë dhe ta shfrytzojnë mërgatën shqiptare për një grusht vota apo një grusht euro. Vazhdonte të ishte I hidhëruar për atë se Shteti I Kosovës  bëri shumë pak apo më mirë të themi nuk bëri as gjë për mërgatën shqiptare  e cila Kosovës I dha krejtë qka pati në luftë dhe në paqë .

Dhe ekrejt në fund një shpërthim I Aortës  për pakë minuata e dergoi në amshim duke na lënë më të varfër edhe për një veprimtar të orve të para të mërgatës shqiptare , numri I të cilëve po bie nga dita në ditë.

Jam krenar dhe mburrëm që isha një përiudhë bashkë më këta kolos të mërgatës shqiptare .

Hamdi pusho I qetë, ti ia lave  më nderë borgjin Atdheut.. Lavdi jetës dhe veprës se Hamdi Gashit.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora