E hene, 20.05.2024, 11:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Në antikë arbërorët quheshin Ilirë

E hene, 04.01.2021, 12:01 PM


"Në kohët antike Arbëria quhej Iliri, dhe banorët e saj, të cilët ishin europian ,quheshin ilirë, ndërsa më vonë emri Arbëror (Albani) mbeti i kufizuar në një rajon të ngushtë..." ,shkruan kështu në një Enciklopedi të vitit 1885. Dhe sikur që shihet në Kartën(Kartën nxjerrë nga vepra H.Sch.,1900) bashkëngjitur emri i Ilirëve dhe Iliricumit, në fakt është sikur që përshkruhet më lartë. /Gjon Keka/(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora