E diele, 25.02.2024, 03:17 PM (GMT)

Kulturë

Gëzim Llojdia: Si u zbulua Dalai Lama dhe si zuri fronin në moshën 4 vjeç?

E diele, 25.10.2020, 10:01 AM


Si u zbulua Dalai Lama  dhe si zuri fronin në moshën 4 vjeç?

Nga Gëzim Llojdia

1.

Së pari, budizmi zotëron në tokë vetëm 5%  të energjisë hyjnore. Murgjit e kësaj feje janë të çuditshëm dhe gati misterioz. Rasti Dalai Lama i 14 , që u zgjodh në moshën 2 vjec  dhe hipi në fron në moshën 4 vjeç mbetet tepër i çuditshëm për ata që nuk njohin misticizmi, aspak i çuditshëm për ata që notojnë në këto ujëra.Mirëpo në një shkrim Lesley Kennedy shkruan:Lhamo Thondup ishte vetëm një djalë 2-vjeçar, një nga shtatë fëmijët që jetonin në një fermë në një fshat të vogël Tibet, kur një këshill kërkimi e shpalli atë të 14-të Dalai Lama. Para zbulimit, ai konsiderohej një djalë i zakonshëm, që kalonte kohë duke mbledhur vezë në kafazet e pulës së familjes me nënën e tij, sipas Zyrës së Shenjtërisë së Tij, Dalai Lama.

"Një profesion tjetër i preferuar i imi si foshnje ishte t'i mbushja gjërat në një qese sikur të bëja një udhëtim të gjatë, " thotë ai, sipas zyrës.

“Unë po shkoj në Lhasa, do të shkoj në Lhasa, do të thoja. Kjo, e shoqëruar me insistimin tim , që të më lejohet gjithmonë të ulem në krye të tryezës, u tha më vonë si një tregues se duhet ta kisha ditur, që isha destinuar për gjëra më të mëdha ”.

2.

Eshtë e zakonshme, që një fëmijë i vogël të identifikohet si: Dalai Lama i ardhshëm.

Alexander Gardner, drejtor dhe kryeredaktor i Thesarit të Jetave, një burim për historinë e jetuar të Tibetit dhe rajoneve përreth tij, thotë se është plotësisht normale që një fëmijë aq i ri sa 2 vjeç të identifikohet si një Lamë i rimishëruar.

"Veçanërisht në rastin e mishërimeve të fuqishme si Dalai Lamas ose Karmapas, kërkimi do të fillonte pothuajse menjëherë, " thotë ai, duke përmendur se një kohë e përshtatshme do të duhet të kalojë pas vdekjes së Lamës së fundit.

“Vetëdija e nënës së vdekur, do të duhet të hyjë në barkun e nënës së mishërimit tjetër dhe të lindë, dhe më pas do të kishin nevojë , që fëmija të jetë i moshuar sa të tregojë shenja dhe t'i nënshtrohet provave.

Pra, 2 vjec  është i arsyeshëm, një tranzicion, dhe një fëmijë rreth një vjeç për të provuar.

"Një palë kërkimi ka për detyrë të ndjekë një sërë shenjash, që i tregojnë ato tek Lama i rimishëruar. I armatosur me një seri shenjash, një pjesë kërkimi, e porositur nga qeveria tibetase dhe e udhëhequr nga Lama të lartë dhe personalitete, u dërgua për të gjetur mishërimin e ri të 13 lamave të mëparshme dalai - i pari i së cilës lindi në vitin 1391.

"Së pari, lamat kryesorë të qeverisë dhe manastiret e Gelukut duhej të lexonin shenjat e mbinatyrshme, dhe më pas ata duhej të këshilloheshin me Oracle State, të quajtur Nechung Oracle, " thotë Gardner.

“Orakulli është një murgj i zotëruar nga një hyjni që i përgjigjet pyetjeve në një gjuhë që vetëm një frekuentues i trajnuar mund ta kuptojë. Kapela, që ai vesh gjatë mbajtjes, thuhet se është aq e rëndë sa do t’i rrëmbejë qafën një njeriu që nuk posedon.

”Shenjat, sipas Gardnerit, përfshinin lëvizjen e trupit të 13-të Dalai Lama, i cili u vendos në gjendje të ulur, përballë jugut, por disa ditë më vonë, përballë verilindjes. "Kjo tregoi , që rimishërimi do të gjendej në veri-lindje të Lhasa, do të thotë rajoni Amdo (kryesisht i përfshirë tani në provincën kineze të Qinghai)", thotë ai. Shenja të tjera treguan për një manastir dhe shtëpi specifike, të cilat përfundimisht e çojnë grupin e kërkimit, në shtëpinë e familjes së Dalai Lama 14.

3.

Dalai Lama i 14-ti në moshën 4 vjeç.

Dalai Lama i 14-të tregoi shenja të menjëhershme, se ai ishte ai, që po e kërkonin. Sipas Gardnerit, dy anëtarë të palës së kërkimit u maskuan si udhëtar, që kishin humbur rrugën e tyre dhe kërkuan strehim në shtëpinë e djalit. Edhe pse lama udhëheqëse, Keutsang Rinpoche, ishte e veshur si shërbëtor, fëmija shkoi drejt e tek ai dhe u ul në prehër.

"Ai arriti brenda rrobave të burrit dhe nxori një rruzare duke pretenduar se ishte e tij, atë rruzare i ishte dhënë Lamës nga Dalai Lama i 13-të, ”thotë Gardner.

"Djali e identifikoi gjithashtu Lamën si" Sera Lama ", që Sera ishte manastiri në Lhasa ku ishte vendosur Keutsang Rinpoche.

Kur lama u largua të nesërmen në mëngjes, djali u ngjit tek ai dhe iu lut që të shoqëroheshin.

"Disa ditë më vonë, sipas Gardnerit, e gjithë pala e kërkimit u kthye, pa maskuar, dhe solli me vete një daulle rruzare dhe rituale që i përkiste  Dalai Lama te 13-të.

"Ata i treguan fëmijës së bashku me një rruzar dhe një daulle tjetër - daulle që nuk ishte e Dalai Lama e 13-të ishte më e zbukuruar për të rritur tërheqjen e saj, " thotë ai. "Në të dyja rastet, fëmija kap artikullin e saktë dhe pretendoi se ata ishin të tij.

"Dy shkopinj në këmbë iu paraqitën gjithashtu djalit, i cili në disa llogari, shton Gardner, fëmija fillimisht zgjodhi njërën, pastaj shkoi në tjetrën.

"I pari ishte Keutsang Rinpoche, tjetri ishte i 13-ti i Dalai Lama, " thotë ai.

"Por i 13-ti Dalai Lama i kishte dhënë të parën Keutsang, duke shpjeguar kështu pasigurinë fillestare të fëmijës.

"Në autobiografinë e tij të parë, :” Toka ime dhe njerëzit e mi”, Dalai Lama shkruan se është e zakonshme , që fëmijët e vegjël që  rimishërohen të kujtojnë objekte dhe njerëz nga jeta e tyre e mëparshme.

«Disa gjithashtu mund të recitojnë shkrimet e shenjta edhe pse ende nuk janë mësuar me to, » shkruan ai.

"Gjithë sa i kisha thënë lama i kishte sugjeruar atij, që më në fund ai mund të kishte zbuluar rimishërimin, që po kërkonte.’

" Dalai Lama i 14-të është ulur në fron për më shumë se tetë dekada. I njohur si Dalai Lama i ri, djali zyrtarisht mori fronin si udhëheqësi shpirtëror i Tibetit në moshën 4 vjec  më 22 shkurt 1940.

4.

"Në kushtet e një 4-vjeçari që mori fronin, Dalai Lama kishte qenë në fronin tibetan për më shumë se 250 vjet deri atëherë, kështu që vendi ishte mësuar me të, " thotë Gardner.

"Tibeti nuk bëri dallimin midis fuqisë fetare dhe politike. Dalai Lama ishte një zot në formën njerëzore  dhe ai ishte kryetari i shtetit. Ai mund të mësojë rrugën për çlirim dhe ai mund të negociojë traktate ndërkombëtare. Sigurisht, kishte një kabinet dhe një kuvend dhe këshilltarë të të gjitha llojeve, por edhe këta ishin të gjithë murgj, kështu që fuqia fetare dhe politike ishte e unifikuar.

"Por duke pasur parasysh, që qeveria tibetiane operonte me pasardhës të rimishëruar, pritja deri në moshën madhore nuk ishte një opsion, shton Gardner.

"Ata do ta vendosnin fëmijën në fron, por regjenti do të vazhdonte të sundonte vendin deri sa të vinte në moshë Dalai Lama, " thotë ai.

"Mishërime të tjera tibetiane janë ngulitur në të njëjtën mënyrë, duke u bërë kryetari i një manastiri, ndërsa vetëm disa vjeç, me abat dhe administratorët e tjerë që drejtojnë vendin", përfundon autorja Lesley Kennedy.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora