E shtune, 20.04.2024, 01:25 PM (GMT+1)

Kulturë

Arbana Xharra: Gjergj Fishta, Homer shqiptar e universal

E premte, 23.10.2020, 08:50 PM


Arbana Xharra:

Fishta nuk e?shte? vete?m poet, as vete?m njeri nga ndjeke?sit me? konsekuent te? kombit, fale? te? cilit e kemi ke?te? alfabet qe? kemi. Fishta e?shte? edhe fryma (ke?nga) e te? cilit na ruante si shqiptare? ne? kohe?t me? te? ve?shtira; Fishta ishte edhe fuqia qe? e la dinamik nje?rin nga dialektet tona qe? ai të mos vdes; Lahuta e tij i pe?rzinte gjithe? demone?t e asimilimit qe? na afroheshin pavare?sisht se ishin ata fetar apo internacionalist. Fishta ishte edhe shume? me? shume?, ah sikur te? kishte le?ne? trashe?gimtare?... Fishtat vijne? si duket nje?here? ne? 500 vjet. Dite?lindje te? bukur Homer shqiptar e universal!


Fishta nuk e?shte? vete?m poet, as vete?m njeri nga ndjeke?sit me? konsekuent te? kombit, fale? te? cilit e kemi ke?te?...

Posted by Arbana Xharra on Friday, October 23, 2020


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora