E merkure, 22.05.2024, 04:24 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: A po knaqeni me ''rilindjen''?

E marte, 19.05.2020, 04:59 PM


Nga Fritz RADOVANI:

VIRUSI  PYET  PO  KET  A  E  DINI,

A  PO  KNAQENI  ME “RILINDJEN”?

I  SHKRETI… KUSH  I  SHKRETI ? – I SHKRETI POPULL…

Pse i shkreti Popull? – Prap me fillue me “Rilindë” partizanët e maleve?!

Jo, ore jo! Ata të maleve iken… Tashti provoni këta të territ t’ bregdetit!

Po, tek këta të Durrësit nuk shihet asnjë shenjë ditet as dritet more…?!

Prit ore, se asht heret... Ata që iken ka 76 vjetë që thonin se po del drita e, drita nuk ishte askund! Kujtoni ju se del drita edhe naten? – Jo, jo...

A e dini ju zotnijë se Rusia ka 103 vjetë që pret driten, e Rusia prap terr!.. Ka disa prej atyne që flasin per “Rilindjen” dhe janë shumë të mendshem madje, ma të squet se ata që na i dolen zot si “magjypi dinit” kësaj idesë “Rilindjes”, thotë ky “Marxi” i rij... Po, ky kaq i shkathët tue kenë, ku kje kur Everit i pat fluturue mendja, e nuk dinte me shkue as në banjo more? E shkreta... – Boll ma i shkreti ! – Jo, jo e shkreta Nexhi more, iu donte me la frigoriferin nga 8 a 10 herë në ditë, pa le naten, që i ndezej drita asaj me shtupa në dorë, Everi shkonte shpeshë në frigorifer, nga diabeti, e i shkreti...– Prap ti i shkreti? – Lene bre se m’ asht mësue goja, 76 vjet...

A di shka do me thanë 76 vjetë jo natë, po mesnatë... Delte heret pa dalë drita... E vinte mbasi errej nata! Ecte tue u mbajtë per Sulon, e nuk dinte as ku ia vente doren atij, Everi i shkretë... – Boll ma, i shkreti Ever!..

Ashtu n’ terr as unë, nuk e kuptoj si i numronte napolonat florij? – Kur?

Kur merrte rrogen e shoqja... Ajo donte napolona, se pareve shqiptare, na thonte “i vjen era peshk”... – E shkreta! – Prap ti e shkreta... A sheh ti, paska kohë që ata na e paskan ndijë eren e “Rilindjes”, me erë peshkut...  – Po pse, ky që formoi “Rilindjen”, Everi thonte se asht peshk? – Jo, jo... Ky noton si peshk... Hidhet si peshk... E fergohet si peshk... I pelqen me u zgjue heret me shkatrrue ata Europjanet, shkon shpesh edhe në Turqi...

I shkreti! – Edhe ky “i shkreti”? – Ky asht “dy herë i shkreti”! Një herë se e ka koken e madhe, e një herë tjeter, se “naten i ven virusin e Everit per me shkatrrue”...kur asht terr “dyrnjaja”.., thonë “vëllezërit e gjakut”... As n’ Ballkan Perendimor e, as n’ Athinë, ky nuk flenë si në Stamboll...

Ka pas thanë Zef Mala “i shkreti”: “Rrij e vrojtoj deren, kur po hyn e më merr Populli, e bashkë me ty o Ever, me na varë per shka i kemi ba!..”

Melbourne, 18 Maji 2020.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora