E enjte, 25.07.2024, 07:20 AM (GMT+1)

Mendime

Anton Berisha: Vala e trete e LDK-së

E premte, 17.04.2020, 12:35 PM


VALA E TRETE E LDK-së

Nga Anton Berisha

Samue Hunington ka nje liber te shkelqyeshem per demokratizimin e shteteve, ne shekullin XX, e qe e ka quajtur “Vala e Trete”.

Nje pershkrim dhe studim brilant se si kane ndodhur proceset demokratizuese neper shtete ne dimension boteror, e qe mund te behet nje analogji ne dimensionin tone lokal, te demokratizimit te Kosoves, qe eshte e lidhur me Lidhjen Demokratike te Kosoves dhe ideatorin e saj kryesor, dr. Ibrahim Rugoven.

Vala e Pare, eshte vete themelimi i LDK-se, ne prag te Kershendellave, duke rezistuar shtetin serb, i cili ne kuptimin e orientimit politik ishte e majte ortodokse, qe qellim kishte shfarosjen e kombit shqiptar nga trojet e veta, duke na trajtuar si ardhacake dhe popull inferior. Kjo beteje, qe zgjati nje dekade, tregoi aftesine e jashtezakonshme te LDK-se, per te organizuar shoqerine shqiptare, t’i mbijetoje dhunes, represionit dhe shfarosjes. Ne te njejten kohe mbajti gjalle funksionet vitale dhe cka eshte teper e rendesishme, me qasjen e saj paqesore krijoi simpatine e munguar tek popujte perendimor duke thyer tezen serbe per pershkrimin tone si komb jocivilizues. Kjo, zaten ishte periudha me meritore e saj.

Vala e Dyte, e LDK-se, ishte pas luftes, ne ‘99-en.

Kjo periudhe e rende, ne te cilen u shfaqen fenomenet e frikesimit, atentateve, vrasjeve dhe uzurpimeve ekonomike, megjithate u tejkalua, fale prezences nderkombetare dhe tolerances se popullates, e qe rezultoi me organizime te reja politike, bashkeqeverisje ne faza te perbashketa ose alternative.

Vete LDK-ja, u perballe me krizen e brendshme qe qoi ne ndarje, partite me bindje te majta nga lufta, filluan te kyçen ne procese demokratike e emancipuese , duke u hapur dhe relativizuar dallimet qe per rezultat krijuan stabilitet politik e institucional, pak a shume ne nivel te rajonit.

Vala e Trete, e LDK-se, ishte vendimi i saj, per te rimarre veten, duke hyre ne nje koalicion me nje parti tipike majtiste, qe paraprakisht shenjteroi veten si e mira e vendit, me qellimin per ta luftuar te keqen

Diferencat e skajshme ne te kuptuarit e shtetit, institucionit, bashkeqeverisjes dhe ndarjes proporcionale te detyrave si dhe

pikepamjet e ndryshme per ta pare SHBA-ne, aleatin kryesor strategjik, rezultoi me renien e qeverise dhe tregoi pamundesine e gjetjes se mesit te dy modeleve te ndryshme.

Duke qene se per dy dekada sa zgjaten keto dy vale, une isha pjese e rendesishme e kontributit duke u perballur me te gjitha pasojat qe u perballe LDK-ja, ne prag te zgjedhjeve te 6 tetorit 2019, kam insistuar per nje koalicion LDK-AAK.

Ushtrimi, se fundmi i detyres se zevendesministrit te jashtem, me kontaktet e vjetra e te reja diplomatike, ritregoi se pa frymen e politikes se dr. Rugoves, shteti i Kosoves mbetet ne udhekryq dhe vehet ne dyshim rruga e kthimit te saj ne familjen europiane.

Prandaj, LDK-ja, duhet t’i tejkaloje veshtiresite dhe e ka per detyre, te prije idese se dr. Rugoves, ne kohezionin politik, mbajtjen e miqesise se perhershme me SHBA-te dhe integrimin e plote euroatlantik te shtetit te Kosoves.

Per arritjen e ketij objektivi, ne rrafshin politik e shteteror , AAK-ja, ashtu siç eshte shprehur z. Haradinaj, do t’i jep perkrahjen e plote dhe te pakushtezuar.

Kosova ka plote njerez te mire, te mençur e punetore, prandaj siç thoshte Goethe ne Faustin e tij, nuk guxojme te lejojme qe ne nje ambient te semure te dergjemi te gjithe ne te.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora