E premte, 12.07.2024, 10:20 PM (GMT+1)

Mendime

Asllan Dibrani dhe Syle Muja: Zullumi këputet prej së trashi me zgjedhjet e reja opozita kalon në amshim politik!!!

E premte, 17.04.2020, 10:55 AM


Zullumi këputet prej së trashi me zgjedhjet e reja opozita  kalon në  amshim politik!!!

Shkruajnë Luan-Asllan Dibrani dhe Syle Muja

Këto ditë, po pret prapë populli të përballet, pos një  beteje të rënd qe e ka me epideminë e Corona-Virusit edhe me pretendimet e formimit te një qeverie me ish pushtetarët!!!

Arroganca e “shumicës” parlamentare nuk ka të ndalur. Ata vazhdojnë me abuzimin e shumicës shqiptare në Parlament, që fatkeqësisht në këtë legjislaturë populli i vendosi në opozitë. Askush nuk e mohon të drejtën e tyre për ta  mos votuar,apo votuar një qeveri teknike, siç po e theksojnë ne mediat aktuale, por sovranin  e popullit duhet respektuar!Këta parlamentar dhe deputet  te opozitës  për ta nuk është etike  as politike të ketë veprim të koordinuar për të sabotuar punën e Kuvendit as të Qeverisë aktuale ne detyrë . Por kotë e kanë Deputet e linçuar  me inate, sepse zullumi këputet prej së trashi, dhe mos merakosen , se shumë shpejt do ta gjejnë veten në amshim politik.

Vetëm zgjedhjet e ndajnë shapin nga sheqeri, sepse atë e tha sovrani i 6 tetorit 2019.

Edhe pse e ndanë në zgjedhjet e kaluara  të 6 tetorit ,por tash do duhej të ndahet mirë e jetësishtë, që sipas sondazheve të njëpasnjëshme, LV-Vetëvendosja, po paraprin edhe mbi 70%, prandaj as  me kushtetutë, as me kurrfarë të drejte, nuk ka kush mundësinë  ta cenoj sovranin popullit?. Kur ish pushtetarët i qesin harta territoresh, aty do duhej ta  dinte  i gjithë populli qe fatkeqësisht nuk është fotografi false, por është realitet i hidhur,  Hashim Thaqi, Aleksander Vuçiçi e Edi Rama me pasardhësit e tyre PDK, LDK etj, po veprojnë në ketë projekt qoftë me dije apo pa dije, apo madje vetëm për inat të Albin Kurtit ???!!!

Sherret dhe motivi i argumentuar, po del edhe përmes  video-klipeve dhe gazetave  të jashtme për te cilat disa shtete të Evropës, po reagojnë qe nëse bëhen këto lojëra, jo që  mundem ti shpëtojmë ne, luftës civile në Kosovë,por as asaj  frontale  me Serbinë,por këtij konflikti nuk mund t’i shpejtoj as vet Evropa?...

Shpresojmë se Sovrani do ti bllokoj sherret e Hashimit,Isës, Rambos, për mes Abdullahut, Skenderit e atij Agim Veliut dhe shefit të  partisë LDK,  Arben  Gashit i cili nën ndikimin e Thaqit po pretendojnë gjithsesi me destabilizuar vendin për mes tentim–formimit te një qeverie kukull e pakicave!! -Çdo gjë po shkatërrohet  nga  ish marrëveshjen LDK e LVV ku Arbeni djallëzisht po ja nënçmon edhe  votat  e mbi 178.000,  te mandatarëve  të LDK-së,  për  Vjosa Osmanin, nga të cilët po fyhet nga te quajturit : “KLANI I PLEQEVE” me karrule dhe duar në xhepa pa as një votë!

Te shpresojmë se sovrani-popull nuk i lejon te krijojnë, qeveri teneqesh te ndryshkura dhe  te skaduara  nga metodologjia qeverisëse  20 vjeçare!?.

-Ata sot janë më te pasurit e krejt shteteve xhuxhe me milionat e tyre qe dje nuk kishim as rrip pantollanëash?

-Pas mocionit pa tjetër vet rrethanat  e kërkojnë  të shkohet në zgjedhje te reja,e jo as se si nga opozita të krijohet një qeveri fantazmë?  E vetmja rruge është ta kalojmë kohën e pandemisë , sepse populli është  i mbyllur i përballua me jeta a vdekje!...

-Nuk duhet te zbatohet krimi  i  82  deputetëve qe duke i ikur përgjegjësive paraprake përpiqen të përfitojnë kohë, sepse sovrani i qoj në opozitë e me kriminelët pa vota si Isa Mustafai, Agim Veliu e Skënder Hyseni dhe ujqerit e haraçit Rambo me  Fatmir Limen e rrezuan Qeverinë  Kurti,qeverinë e popullit!?.

-Prandaj duhet të bllokohet krimi i tillë në tentativë   të krijimit të qeverise  teknike, nga njerëzit ish pushtetesh të kontaminuar e te harxhuar që të gjitha resurset e vlerat e shtetit tonë i shkatërruan  dhe i shndërruan ne kapital privat deri edhe nëngurët e Kosovës  i tjetërsuan.

-Tashmë me simptoma agresive tinëzare dhe arrogante  përpiqen ta vjedhin qeverinë  e sovranit me tentativë te shkaktojnë luftë civile  për t’i ikur përndjekjeve  dhe drejtësisë!!!...

-Ne japim sa mundim e besojmë shumë qe ne zgjedhjet e reja mbas kësaj pandemie  jemi ne projektin ta ruajmë shtetin. Ne zgjedhje do të vendos  populli kryeministrin e vet  Albin Kurtin   i cili është  i lidhur ngushtë me popullin për  ta mbrojt Kosovën, mos të shitet,falet   dhe copëtohet!!!... Konopi shkëputet nganjëherë edhe nga te trashtit,prandaj këtu është koha ta ruajmë dhe ta tejkalojmë situatën e tensionuar  dhe  i bëjmë thirrje Opozitës qe mos ta shkëpusin konopin  nga fusha e mejdanit, sepse kemi  frikën se  do tu vjen koha te përfundojnë  vet ne konop pa gjykimin  e popullit se shumë shpejt do ta gjejnë veten ne humbjen  e betejës!!!...Pra kujdes  tërhiquni opozitar. Është nder. për ju mos bini pre e diktateve serbo ruse,  se populli e pagoi   shumë shtrenjtë “Pavarësinë e Kosovës”.  Tërhiquni ju si pakicë dhe rrini  aty ku ju ka përcaktuar sovrani...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora