E marte, 25.06.2024, 07:26 PM (GMT+1)

Kulturë

Lefter Duraj: Kafeja e mengjesit

E merkure, 02.10.2019, 06:22 PM


KAFEJA E MENGJEZIT

Nga Lefter Duraj

Vlera…

Ai  rruges perhere ecte, ashtu  pa u ndjere,

Pershtypje kjo u bente dhe shume te tjere.

As majtas as djathtas,  koken  kurre s’kthen,

Njerez qe humbin kohen si  te jete pavlere.

------------

Kafeja e mengjezit….

Kembet vet e cojne te kafeja,  e tjeter  asgje,

Minuta te tera pret per nje vend  afer me te.

Vetem  ketu  shkon dhe miku i tij me i vjeter,

Kjo  kafeja  e mengjesit  e shijon si asgje tjeter.

-----------------

Kafeja e dyte…

Perseri  nje kafe, kafeja e dyte qe pine,

Por  kete here, te dy ne nje tavoline.

Te dy si miq te vjeter,  flasin per rinine,

Kujtimet e shkuara, kane nostalgjine.

---------------

Indiferenti….

Dikush i foli nga kafeja, - O hund-derr ku shkon ?

Terezine se prishi, rruges per punen mendon.

Miremengjes,- tha  buzegas dhe koken  tundi,

Donte te me thoshte, se keta s’jane gjekundi!

------------

Djali simpatik…

Ecte rende, rende,  e koken  mban perpjete,

Floke te llakuar, ne vitrinat duket  nje siluete

Nje “Gjesss..! - pershendeste,  me delikatese,

Kenaqej me veten, ndaj ecte serbes, serbes…!

(Tirane, 02.06.2019 , Ora:  08.30 )

------------

Pershendetja…

Degjohemi, - me kete, telefonaten perfundoi,

Habitur, -tha:- Perse “Mirupafshim”mungoi?!

Ne keto dy fjale dicka ngjason e ndryshon,

E degjuara...disi me large, tjetra te afron.

-Per ZemraShqiptare, nga Tirana, fillim Tetori 2019-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora