E enjte, 25.07.2024, 04:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Portret i rrallë i kryezotit të Arbërisë

E enjte, 26.09.2019, 08:22 PM


Portret i rrallë i kryezotit të Arbërisë europiane Gjergj Kastrioti (Skënderbeut)

Nga Gjon Keka - Historian i Epokës së Skënderbeut

Në fakt ky imazh nuk i ngjanë në plotëni figurës së Gjergjit të Madh, sidoqoftë ai tanim është pikturuar nga shumë piktor sipas imagjinatës së tyre dhe trajtuar nga autor të ndryshëm europian dhe botëror në veprat e tyre.

[Portretin e kam gjetë në një literaturë të vitit 1868,- nga Gjon Keka](Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora