E enjte, 25.07.2024, 09:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Genci Hysi: Luan Kalana - Prelud Krenarie

E shtune, 28.09.2019, 08:47 AM


SHQIPERIA  PRELUD I EUROPES

Libri “Prelud Krenarie” -nga Luan Kalana

Libri i 3 per vendlindjen,Shqiperine-Atdheun e shqiponjave,ne mes te Europes.

Titulli i brendshem-“SHQIPËRIA PRELUD I EUROPËS”

Mozaik letrar/Permbledhje letarare:-Ese, hulumtime, monografi, rezyme, kumtesa, artikuj, skica, portrete, fabula, vjershërime dhe grimca letrare.

epilog

-Libri eshte nje veper letrare ne proze e poezi,me shkrimet dhe krijimet me te fundit te perzgjedhura ngaa redaktori i shkronjesi Luan Kalana.

-Vepra letrare ne vetevete,eshte nje Triologji letrare me dashuri dhe krenari Kombetare , per vendlindjen e autorit-SHQIPERINE,te merigimtarit te mallosur me banim ne SHBA.

-Aty perfshihen 3 ,tre libra te mirefillte,nje veper origjinale letrare si per nga forma e permbajtja,me komplesitetin e gjinive letrare ne proze e poezi ,te nderthura me mjeshteri artistike ,duke na dhene ne nje diapazon me te gjere ,portretin e Shiperise,prelud i Europes.

Me nentituj si lbra,kapituj me vete,me grupime shkrimesh ne nje unison letrar :

I-Libri i Pare-Obeliske te Kombit-figurat historike kombetare.

II-Libri i Dyte-Motivet e traditat Shqiptare

III-Libri i Trete-Burime krenari ,grimca te mirefillta letrare.(Redaktori)

“Të flasësh për krijimtarinë letrare të profesor Luan Kalanës është sa përgjegjësi e madhe, aq dhe sadifaksion. Jam i privilegjuar dhe njëkohësisht me fat, pasi gjatë jetës sime kam patur pranë një mësues, një prind dhe një familjar shembullor.

Ndonëse nuk ka qenë mësuesi im i gjuhës dhe letërsisë, indirekt ka ndikuar në formimin tim arsimor dhe njerëzor, duke u bërë një edukator dhe një mik i mirë gjatë gjithë jetës sime dhe i brezave të tjerë aty ku ka shërbyer.

Krijimtaria letrare e Luan Kalanës në prozë dhe poezi është e veçantë, e larmishme dhe interesante. Ai në çdo rresht apo varg, shkruan për Vishocicën, Devollin dhe devollinjtë, per Shqiperine dhe Shqipetaret,pasi ashtu i flet dhe shpirti i tij poetik.

Për këto arsye shpreh mirënjohje për njeriun që lartësoi vlerat e shqipetarit , për njeriun që diti të bëhet një prind shembullor dhe i palodhur, për njeriun që u bë edukator njerëzor për disa breza.

- Mirënjohje për bashkëfshatarin që diti të ngrerë në piedestal shqiptarin qe nga vishocari punëtor, arsimdashës dhe mendjendritur; mirënjohje për regjisorin e talentuar të shumë dramave për brezin tim; mirënjohje për atdhetarin e shquar në emigracion që i qan zemra për Dheun e tij dhe jep ndihmesë për lartësimin e figurës së shqiptarit dhe “këndon” shumë bukur me majën e penës së vet mbi letrën e skrinin e bardhë.”

Ing. Genci Hysi - KORCE(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora