E shtune, 13.07.2024, 11:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Ilirishtja ende Jeton në gjuhen shqipe

E hene, 30.09.2019, 09:21 PM


Ilirishtja ende Jeton në gjuhen shqipe

Nga Gjon Keka

Është shkruar dhe dokumentuar se gjuha arbënore është gjuhë e lashtë ilire dhe faktet janë ato që flasin çdo ditë. Kam gjetë më qindra dokumente historike ku dokumentohet vijimësia iliro-arbënore.Ndërsa këtu bashkëngjitur(nxjerr nga libri“Leben im Bild ,i vitit 1916.“)nënvizohet qartë vijimësia iliro-arbënore sikur që shkruan:

"Baza gjuhësore është pra ajo ilire, e cila ende jeton sot në gjuhën shqipe".

Por,ajo që sot duhet potencuar këtu ,është se duke  parë mohime dhe njollosje ndaj figurave qendrore,mohim të identitet kombëtar europian të arbënorëve dhe të kulturës e traditës ,shihet tepër qartë se në mesin e popullit tonë ,sot, ka mbetje otomane që nuk i përkasin kësaj vijimësie,sepse të kësh vijimësi iliro-arbënore do të thotë të keshë në vete vijmësin e kulturës europiane dhe të vlerave e civilizimit të përbashkët europian.[©Gjon Keka](Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora