E shtune, 20.07.2024, 10:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Figurat arbënore që lanë gjurmë në histori

E shtune, 28.09.2019, 09:31 AM


Figurat arbënore që lanë gjurmë në historinë brendakombëtare dhe jashtë tij

Nga Gjon Keka

Figurat që i dhanë kombit arbënore shtyllat shpirtërore dhe fizike ndërsa botës – vlerat,mbrojtën civilizimin e përbashkët dhe i shpalosën anën humane të kombit arbënor europian si dhe i treguan origjinën e tyre prej nga ata vinin:

Shtetin e parë të Unifikuar Arbënor - e realizoj Gjergj Kastrioti si ideator i Kuvendit në Lezhë

Flamurin e Arbënisë- Gjergj Kastrioti

Formulën e Pagëzimit në gjuhën Arbënore- Pal Engjelli

Meshari i Gjon Buzukut

Akademinë e parë diplomatike në Romë - Papa Klementi XI

Kanunin e Lekës e solli – At Shtjefën Gjeqovi

I pari që ngriti flamurin në Vlorë ishte don Nikoll Kaçorri(„Në qoftë për nesër, vdesim sot, o Flamur o vdekje !“), ndërsa kumtin e shpalljes para popullit e dha Ismail Qemali

Homerin e ringjalli në personin e tij – At Gjergj Fishta me Lahutën e Malcisë

Themelet e Dardanisë së Konstantinit të Madh i ringjalli me Çetën e Profetëve – Pjetër Bogdani

Himnin e Kombit na e dhuroi – Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni)

I solli Humanizmin dhe bashkë me të edhe emrin e saj dhe të atdheut të saj botës së civilizuar - Nënë Tereza , dhe shumë figura tjera arbënore europiane që lanë gjurmë në historinë brendakombëtare dhe jashtë tij.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora