E shtune, 13.07.2024, 10:49 PM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Fryn murlani me tërbim

E shtune, 28.09.2019, 09:08 AM


Zymer Mehani

Fryn murlani me tërbim

(Luftëtarit Avdullah Bekolli)

Fryn murlani me tërbim

N’Marali u lind një trim

N’Malishevë, në mbarë Kosovën

Urojnë kullat për shqiponjën

Shqipe mali Abdullahu

Bir shqiptari, të lumtë krahu

Sikur sprijë a si kuçedër

I the hasmit “a do tjetër”

Kur barbartë  shanin flamurë

Gjuhën shqipe dhe kulturë

U ngrit trimi si uragani

E pat thirrë Tahir Sinani

-Avdullah, o i miri vëlla

A është marre t’rrimë nën shkja

-Jo qe besa, kurrë nënshtrim

Në flamur bëri betim

UÇK-ja shpresa jonë

N’gji e pati një shqiponjë

Avdullahun guximtar

Bir shqiptari, çlirimtar

Kur e thirri Tahir Sinani

U ngrit Dulla si uragani

Bëri luftën gjer n’fitore

Për liri të tok’s arbnore

-Lavdi t’qoftë komandant Dulla

Urojnë pragje, urojnë kulla

Trim me flatra si petrit

Gjaku yt n’flamur u ngjit(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora