E merkure, 04.10.2023, 10:05 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Ilirët, sipas Prof. Karl Patsch

E marte, 20.03.2018, 09:06 PM


Iliret, sipas Prof. Karl Patsch, perkthyer nga Karl Gurakuqi, botim i vitit 1923

Edhe ky liber eshte ne mesin e studimeve serioze qe i kushtohet Ilireve.

Ketu po ndaj nje pjese nga libri per Dardanet si vijon:

“Dardanet qene nje popull i fort e luftetar, qe kishte nen vete popullesine katundare thrakase e qe sundohej me sistem monarkik. Sikurse Ardianet perfaqesojn Iliret si nje popull te forte per ne dete, ashtu edhe Dardanet i perfaqesojshin si nje fuqi te madhe per toke, te sunduar prej mbreterve te fuqishem...”- shkruan Gjon Keka studiues dhe autor.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora