E shtune, 13.07.2024, 12:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Markokaj: Eh more Prek Cali!

E marte, 12.12.2017, 08:38 PM


Eeeh MORE PREK CALI!

 

-Ose TURPI I RRADHËS-

 

Poemë nga Gjon Markokaj

 

Keshtu pra more lexuesi im,

Keshtu pra lum vajza e djali

Ç'ka t'ju them me shumë:

-Eeeh more Prek Cali...!

...!

Në vitin njëmijë,

Nëndëqind e katerdhjetë e pësë

PUSHTETI i DJEHIT…,

Filloi “pushkatimin” e të gjallvet…,

Sot me dymijë e shtatëmbëdhjtë

PUSHTETI i SODIT…,

Filloi, “pushkatimin” e të “VDEKURVE”

“Atdhetarvet” që s’ i pushkatojnë dotë

Se ata, jetojnë, e s’ vdesin kurrë…!

-- Në SELCË të KËLMËNDIT

Ndigjohet, “lëkundje e fortë”

S’ ishte lekundje prej termetit

Po ishte: “bultozieri i SHTETIT”

Autoritetet e Shtetit Shqipëtare:

-- Guxojnë të hedhin në erë

Kullën e vjetër të Prekë Calit …!?

Kreu i Vëndit në Kelmënd

Komandati që drejtoi:

Kryengritjen e Kelmëndit

-- E para Kryengritje

Antikomuniste në EVROPË

Kullen e Trimit të Maleve

Mbrojtsit të Kufijve Shqipëtar

Nga synimet grabitqare…,

-- Të shovinistve sllavë

O,o, Zot ç’ po ndodhë ksisojië …?

Buldozeri i Inspektoriatit të Mbrojtjes

Së Teritorit të Republikës së Shqipërisë

Nën mbikqyrjen e forcave:

Të, Policisë së Shtetit Shqipëtar

Hedhë per tokë, Kullën e Prek Calit

Në VERMOSH të Malësis së Madhe

Nji Qytetar mé i afërm i Prek Calit

Nëndëdhjetë e tre vjeçarë, foli në medje

S’ kam ditë gjë, veqë kur ndigjova…,

Lëkundjet e zhurmën e buldozierit

ZËMRA më theri, “mos hyri SHKJAU”...!?

Këtu jetuam - “den - babaden”

S’ lëshuam asnjë, pllamë toke

Pa luftue, e pa DERDHË GJAK

Besue u kemi, vetëm Shqipëtarve

Kemi mbetë vetem, t’durojmë:

Vllezërit tonë - ku DONË ME DALË…?

***

Prek Cali u pushkatue:

Më njëzet e pësë Marës

Njimijë nëndëqindë e dyzet e pësë

-- VETIKATËRMBËDHJETI….!?

I, thirrur në BESË nga forcat partizane

Në vëndin e quajtur: “ZALLI I KIRIT”

Dishmitaret e pranishem thonë se;

Prek Cali para pushkatimit tha:

“Jam këtu me marrë pergjegjësinë

E luftës KELMËNDIT kunder partizanve

-- Ju më keni marrë në besë …,

E, s’ kam nevojë m’ u kërkue falje

“Rrnoftë Shqipëria,

Rrnoftë populli shqipëtar;

Heret a vonë; Shqipëria do të fitojnë”…!!

-- Ç’ tëkeqe i soll vëndit ky njeri…!?

Rrëzohet e vritet per së dyti herë

-- Kreshniku, i Maleve -- Prek Cali

***

Justifikimet që mund të dalin:

S’ e justifikojnë. shëmbja  “barbare”

Nëse mund t’ shprehem - “talebane”

-- Kur ajo ishte shpallur:

“Monument Kulture” që në vitin

Njëmijë e nëndqind nëndëdhjet e tre

Por për atë kullë, s’ ishte bë asë një gjë;

-- Për mirmbajtjen e sajë… !?

Po i vargëziten -- PLAGË “të këqija”

Historisë sonë Kombëtare…,

-- Dëbati mbi Gjergj Kastriot - Skënderbeun

-- Shëmbja e Kullës së Prek Calit

-- Mos nderhyrja per vite me rradhë

Për restaorimin e shtepisë…,

Poetit Kombtarë - At. Gjergj Fishtës

Mbasi ka vite që është:

Shpallur monumët kulture dhe …,

Është lënë krejtësisht mbas dore

Nga autoritetet Vëndore

Dhe  Qëndrore Shqipëtare

Edhe PSE ka pasë përpjekje private

Për ta restauruar, ajo;

Po shëmbet, nga pa kujdesia

***

I, erdhi rradha Kullës së Prek Calit

Dhe për ketë Kullë ka pasë përpjekje

Për restaurimin e sajë, nga diaspora

Ndoshta dhe nga biznesmën vëndas

Po siq u veprue; - NUK JUSTIFIKOHET !!

Ishte: “TURPI I RRADHËS”

I, QEVERISË SHQIPËTARE

Vllezrit tonë, të tjera thonë tëtjera bëjnë

 

Urrejtja  ndaj;

Gjergj Kastriotit - Skenderbeut

At’ Gjergj Fishtës e Prek Calit…,

Janë “golerë” që i bien

-- Historisë Shqipëtare…,

Janë “thika”, në  “palcën e kombit “

  shëndrrohen, në “koncer”,

-- Burrokratet:

E, “Revolucionit Kulturorë”

Mëndojnë se:

At’ Gjergj Fishta e Prek Cali

Nuk përfaqësojnë asgjë;

Për Historinë Shqipëtare

-- Asë për Kombin Shqipëtar

Sipas atyre; - (burrokratve)

T’ ua, “fshijmë gjurmët”;

Përfshirë - Shëmbjen e shtëpive

“Veprime e  pengesa”

-- Keto të kryara:

Nga ata që duhet, t’ i ruajnë…!

***

Kullat e At’Dhetarvet

Edhe kur RESTAUROHEN

S’ shemben me mina…!?

Asë me buldozier e varingza

Shëmben me dorë nga mjeshtrit

E, me shumë kujdesë… !!

Se ajo do t’ restaurohet

Mundësisht ashtu siqë ka qënë

E, perafesisht të ruajnë përmasat

KULLA e PREK CALIT

Ka fillue te RINDERTOHET

-- Të jetë KULLË MUZE

Falë kontributit te nji fondacionit

Të ngritur me ËMRIN E TIJË

Nga emigrantet:

E, Malësisë së Madhe në Amerikë

Por nderhyrja e Biznesmenve

E, Shtetit Shqipëtar “barbarisht”

Ishte “brutale” dhe e palejueshme !

Sa u habiten: kush ndigjoj

Edhe kushërini I tijë

Nëndëdhjetë e tre vjeçar…!

“Shtepia MUZE” që po ndertohet

Bukuria e “LEQEVE të HOTIT”

Dhe e “MALEVE të KELMËNDIT”

E, bëjnë “VERMOSHIN”:

Nji realitetë të ri ZHVILLIMOR

Nji deshirë të emigrantëve…,

Pë t’ u këthyer nga Amerika e Italia

E , të investojnë në VERMOSH.

...!

Keshtu pra more lexuesi im,

Keshtu pra lum vajza e djali

Ç'ka t'ju them me shumë:

-Eeeh more Prek Cali...!

./.

Nga libri ne pragbotimi "Portret i te pareve"

-Per ZemraShqiptare, nga Tropoja Dhjetor 2017-(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora