E shtune, 13.07.2024, 11:58 AM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Pasku: Shpirti i Ana Kareninës

E hene, 11.12.2017, 09:00 PM


Vjollca Tiku Pasku

 

SHPIRTI I ANA KARENINËS

 

Është mëkatare dora e dashurisë,

kur prek yllin e kuq lindur nga zemra,

zjarr djegës nga engjëjt e fshehtësisë,

përvëlon realitetin e fjetur në ëndrra.

 

Valsi i natës lind gonxhe të panjohura ndryshe,

buzët zbulojnë misterin e botës së lashtë,

sytë lëshojnë xixa e krijojnë dallëndyshe,

zjarri rritet në qiellin e ngopur me dritë të artë.

 

Ana e donte atë në mëndafshin e borës së erërave,

ku në buzët e saj tretej e shndërrohej pranverë,

e donte si dallga që formohet në gjoksin e ndjenjave,

ngrihet e përplaset nëpër trup, e vibron rrezet në diell.

 

Pasion i dehur me qëllime të paarritshme,

lëshoi errësirën e zezë në shpirtin e saj pa ulurimë.

Vdekja e mori, si natë pa hiret e yjesive të ndritshme,

se guxoi të prekë yllin e ndaluar. që u shua me hidhërim.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora