E shtune, 13.07.2024, 09:37 AM (GMT+1)

Kulturë

Jola Doçi-Dibrani: Me bashku trupin e Shqipërisë

E hene, 11.12.2017, 08:44 PM


Jola Doçi-Dibrani

 

Me bashku trupin e Shqipërisë

 

O vendlindje djep trimërie

E zhuritur, djegë e thye...

Por krenare nder breza

Na vlon gjaku nëpër vena ...

 

Kosovë të qofshim falë

Për këtë jetë e zemër të bardhë...

Sa do larg që do jemi

Ty n’vendlindje n 'zemër të kemi...

 

O rini,o'brez i bukur

Shih Kosovën si një flutur

Plotë hijeshi e çiltërsi

Me mikpritje e plot burrëri....

 

Ty të vlon gjaku i arbrit

Ec përpara e mos ndalo

Si çdo herë për gjithmonë

kjo do quhet veç Kosovë...

 

O Shqipëri o nënë e motshme....

Bashko trojet si nder kohëra

Ka ardhë dita e drejtësisë

Me bashku trupin e Shqipërisë

 

Nuk rrinë shqipja kurrë e ndame

Është mbretëreshë e pa varme...

Është zotruse e tokës dhe qiellit

Është nëna e Skender trimit...

Tiranë Dhjetor 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora