E merkure, 04.10.2023, 06:47 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjendet një vepër me vlerë për Bogdanin

E shtune, 25.11.2017, 10:25 PM


Libri i Pjeter Bogdanit E verteta e pagabueshme e fese katolike

Gjendet një vepër me vlerë për Pjetër Bogdanin

Nga Gjon KEKA

E gjeta veprën e Pjetër Bogdanit, me titull: „E vërteta e pagabueshme e besimit katolik„ botuar në vitin 1691 ne Venedik.

Pjetër Bogdani ky qiri i pashuar i Gurit të Hasit, ishte një nga doktorët më të zotë të filozofisë e teologjisë .Kombin arbnor e mbajnë pikërisht shtyllat e tilla mbi të cilat ai është themeluar e ndërtuar, shtylla këto që janë ngritur nga themelet e Arbërisë e deri të atdheu qiellor i Kastriotit të Madh, Bogdanit,Budit, Fishtës etj. Edhe kjo vepër e tij tregon se gjuha arbnore(epirote) ishte gjuhë që shkruhej, që flitej dhe gjuhë e komunikimit edhe në hapësirën europiane. Janë këto personalitete mbikohore që kanë mbajtë gjallë dhe kanë nxjerr frytet e dijes së tyre për t'i dhënë popullit të tyre më të dobishmen të vërtetën e shkencës, filozofisë ,fesë etj ,që fletë edhe nëpërmjet gjuhës arbnore.Kjo vepër e cila është në dy gjuhë : atë italiane dhe arbnore(epirote) është një vepër me vlera të mëdha që i shërben rrethit të diellit arbnor me të cilën ngrohet dhe frymon e tërë arbëria jonë europiane.Në këtë libër gjenden ligjërata të ndryshme të Pjetër Bogdanit.Këtu ne imazh mund të shihet e shkruemja e gjuhës arbnore dhe imazhe interesante brenda këtij libri me vlerë.


Gurit te Hasit, e verteta e pagabueshme e fese katolike, Pjeter Bogdani


Figura ne librin e Bogdanit(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora