E marte, 18.06.2024, 10:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Varri ikonik i Kastriotit në Barletta

E hene, 07.11.2016, 09:09 PM


VARRI IKONIK I GJERGJ KASTRIOTIT NE BARLETTA

"Varri i Gjergj Kastriotit Skenderbeg- nje condotier e patriot shqiptar. Bashkoi principatat e Epirit dhe te Shqiperise dhe iu rezistoi per 25 vjet perpjekjeve pushtuese te Perandorise turko otomane :per kete arsye eshte vleresuar si Atlet i Krishterimit dhe konsideruar hero kombetar i Shqiperise dhe i gjithe shqiptareve te shperndare neper bote."

Varri ikonik si me poshte gjendet ne nje nga keshtjellat ne Barletta ku mbreti i Napolit i kishte ofruar Gjergj Kastriotit.Kete imazh te varrit ikonik dhe shpjegimin ma dergoj miku Art Shahini.

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora