E premte, 22.09.2023, 10:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Keka: Sulltani kishte në plan që ta helmonte Kastriotin

E diele, 21.08.2016, 09:59 AM


Sulltani kishte në plan që ta helmonte Gjergj Kastriotin

Nga Gjon Keka

Qëllimi i Sulltanit ishte që ta kapte të gjallë Gjergj Kastriotin, por asnjë herë nuk ja arrinte qëllimit, duke e parë se strategun e madh të kohës nuk ishte e mundur ta kapte sipas planit të tij dhe ta mundte, atëherë „kishte në mendje një lojë tjetër, ai dërgoi dy turq si renegat tek Gjergj Kastrioti për t'i shërbyer atij, por me qëllimin e vetëm që këta dy turq të bënin përpjekje ta helmonin Gjergjin“, ky ishte plani i Sulltanit, por që kishte dështuar edhe ky plan ashtu si gjithë planet tjera demoniake të tij. (sipas kronikave të vitit 1813)

Gjergji i dinte të gjitha lojërat e Sulltanit, ai ishte i përgatitur për të gjitha, sepse ai që në rini ishte rritur në oborrin e tij, dhe normalisht se e njihte me rrënjë Perandorinë famëkeqe osmane dhe planet e saj.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora