E hene, 15.04.2024, 06:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Jetën nuk e shkova në gjumë

E hene, 09.05.2016, 06:28 PM


Jetën nuk e shkova në gjumë

Nga Përparim Hysi

 

Jetën nuk e shkova në gjumë

Jetën nuk e shkova në gjumë

Si ujë i ndenjur nuk kam  qënë

Si zot kam qënë në timen punë

Tani që nuk e kam , më  dhëmb.

Më dhëmb, se jam i papunë

Dhe ndjej në shpirt zbraztësirë

Jetën, po e shkove në gjumë,

Zëre se nuk ke jetuar, ta dish mirë.

Letër një Deliranti

E shoh. Rreh gjoksin dhe hiqesh si trim

Por po ta them hapur:- Je vetëm përçmim!

Zë e skërmitesh sikur je elefant

Kot që jargavitesh, o zoti Delirant!

Nuk i përfill të tjerët ( i quan si miza)

Si Don Kishoti zë e bën "batërdira"

Kur trimëria të shfaqet përballë,

Si qen i rrahur, me bisht në shalë.

"Kush kokën mban lart dhe mbahet i rëndë,

Ka mendjen e vogël e të lehtë si pëndë"  *

Jargavitesh e skërmitesh si trim me pallë

Kur fillon "beteja", me bisht në shalë.

* varg i Naim Frashërit.
4 maj 2016

"Ahu" i njeriut

"Ahu" i njeriut që  heq me shpirt

Djeg më shumë se sa djeg zjarri

Ta dinë pushtetarët (që të gjithë)

Do ta paguajnë së gjalli.

Mos e kujtojnë veten të fuqishëm

Dhe një gjëmb nuk do t'u hyjë në këmbë.

"Ahu" i njerëzvet i ngjan zjarrit të nënhirshëm

Ka për t'i djegur, pak nga pak, si gjëmë.

6 maj 2016

Po të varej nga unë

Po të varej nga unë,

Gjithë të fuqishmit ( ku janë  e nga janë)

Që inatin ma sjellin mbi hundë

Se mbi të dobtit e të varfërit bëjnë hatanë...

Se si kuaj të azdisur frerin e marrin nëpër këmbë

Se gjasme janë të fuqishëm ( të pyesin as nuk kanë përse?)

Dhe zënë që të tjerët janë gati t'i hanë me dhëmbë

Unë as do t'i lija gjallë mbi dhe...

7 maj 2016

Luftën nuk e dua

Luftën nuk e dua, se kam shpirt prej pëllumbi

Por Atdhenë, në e shoh në rrezik, nuk më trëmb plumbi.

Luftën nuk e dua, po e them fare prerë

Po për lirinë nuk e fut kokën në ferrë.

Pra luftën nuk e dua, por jo atë për liri

Për liri luftoj, se ndryshe s'do isha njeri

Jam me gjithë ata që për liri luftojnë në botë

Jam kundër atyre që në botë hiqen si ZOT!

Se të sulmosh një vend tjetër, detit i ke hyrë në këmbë

Këtë nuk e bën një shtetar që ka dy fije mënd

Kujtohu se kur sulmon një vend ( sado të jetë i vogël)

Vjen një ditë dhe do të vijë mendja rrotull.

Kështu do të ndodhë, sado që mund të jetë vonë

Dhe nuk shkruaj kot: historia e dëshmon.

Tiranë, 7  maj 2016(Vota: 2 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora