E hene, 24.06.2024, 11:47 PM (GMT+1)

Kulturë

Skënder Hoxha: Aforizma

E hene, 02.05.2016, 05:40 PM


Aforizma

NGA PROF. SKËNDER R. HOXHA

- Ai që e ka atdheun të robëruar e së paku një herë në ditë nuk i qan zemra për të, ai është i zhveshur nga ndjenjat njerëzore, e mos të flasim për vlerat kombëtare të tij.

- Ai që nuk ka fond vetjak njohurish dhe aftësish oratorie, merret me përgojime e përfolje të të tjerëve.

- Pas ndërrimit të pushteteve, pakurrizorët e çanakëlëpirësat vrapojnë për t’u bërë vegël e pushtetit të ri, por në shpirt mbajnë nostalgjinë për pushtetin e ikur.

- Njeriu qyqar s’di kë ka mik, as kë ka armik.

- I ligu gjithmonë flet pas shpine, sepse nuk ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën,

- E vërteta është si një foshnje e sapolindur, të cilën shumëkush e dëshiron, por pakkush e bën të veten.

- Jashtë frontit të luftës çdo vrasës është kriminel.

- Populli është i pafajshëm, por futet në gabime kur lajthitet prej politikanëve të tij.

- Ata që dështojnë në fusha të diturisë së mirëfilltë, kthehen që të merren me politikë.

- Gënjeshtra, edhe në shaka, është gënjeshtër.

- Sa herë ngutesh – gabon.(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora