E marte, 25.06.2024, 12:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Nderim për poetin Koçi Petriti

E hene, 02.05.2016, 04:47 PM


NDERIM DHE DHEMBJE PËR POETIN KOÇI PETRITI (1941-2014)

 

Homazh nga Albert HABAZAJ

 

U trondit pranvera, dhe lulja, dhe prilli,

dita e Pashkës papritur u lëkund,

u ngroh më dhembshur me erë pelini,

lirikat e majit fluturuan gjithkund.

 

Lotoi lulja, me ngashërim pranvera

dhe unë u tkurra, u mpaka, qava,

me lot e lule u mbush atmosfera,

në zjarr të baladës lotët i thava.

 

Profesor Koçiu si antropologji poetike,

përjetësisht imazh i zogut të dallgës,

drithërueshëm iku si një trishtim drite,

Liriku i Kombit në krahë të baladës.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora