E enjte, 29.02.2024, 05:23 AM (GMT)

Kulturë

Vahit Nasufi: Përshëndetje nga Kërçova

E diele, 28.02.2016, 08:26 AM


Vahit Nasufi

 

PËRSHËNDETJE NGA KËRÇOVA

 

Mora një letër dhe një pendë,

T`shkruaj këngë për një legjendë,

Lindi dhe u rritë në Gollak,

Me zë t`bukur për merak!...

 

Demir Krasniqin këngëtar,

Këngë t`mira plot një thesarë!

Këngë t`bukura folklorike,

Me vlerë t`artë artistike!...

 

Ky këngëtar i pa lodhshëm -

Qytetar shumë i devotshëm!

Kurrë s`këndoi për përfitime,

I dha populli shumë shpërblime!...

 

Për Demirin si krijues,

Populli është falënderues!

Të gjitha librat që i botoi,

Popullit vet falë, ia dhuroi!...

 

Edhe nxënsit që i ka mësuar,

T`gjithë nga zemra e kanë uruar!

Shumë të mira i dëshirojnë,

Kurrë për jetë nuk e harrojnë!

 

Nuk e harrojnë trevat shqiptare,

As shqipja jonë mërgimtare!

Për kombin tonë, jetën e shkriu,

Porosi e kish nga babë Shefkiu!...

 

Përshtypje t mirë, la në çdo anë,

Si n`çdo trevë, edhe n`Uskanë!

Sjelljes tij, i kishte hije,

Kështu e mësoi nëna Hysnije!

 

Për Kërçovën, shumë këndoi,

Këngë të bukura i kushtoi!

N`dasma ftohej për çdo vjet,

E donë Kërçova si djalin e vet!

 

N`Shitovë, martohej një djalë i ri,

Familja e tij, jetonte n`varfëri!

Këtë Demiri, kur e kuptoi,

Falë në dasëm i këndoi!

 

Kudo mik, që shkonte Demiri,

Gëzohej shtëpia e çdo nikoqiri!

Aty vinin krejt kojshija,

Jehonte kënga, tingëllonte çiftelija!...

 

Përshëndetje nga Kërçova,

Për t`birin e saj nga Kosova,

Që i thotë - vendlindja e dytë,

Kur ia përmend, i lotojnë sytë!...

 

Demir Krasniqi, o i madhi doajen,

Pytë Kërçova - kur po vjen?

Gjithmonë je i mirëseardhur,

T`pret Uskana me dyer hapur!

 

Dasmat kërçovare të kërkojnë,

Shokët kurrë nuk të harrojnë!

Të pret Kalaja, ku ke pushuar,

Me ujë t`ftohtë, ku je freskuar!...

 

Kërçova mua buk m`ka dhënë,

Përshtypje t`mirë mua m`ka lënë,

Që kurrë për jetë s`do ta harroj,

Me shumë kënaqsi e vzitoj!

 

Demir Krasniqi, sot veteran,

Me familje jeton n`Gjilan!

Si harron vëllezërit nga Uskana,

Shkupi, Presheva, Ulqini e Tirana!...

 

Për veprën e tij artistike,

Janë shkrua shumë vargje poetike!

Kjo poemë që kam shkruar unë,

Sa një gotë ujë, kur derdhet n`lum!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora