E enjte, 01.06.2023, 07:10 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Dy portrete te pabotuara te Kastriotit

E hene, 09.06.2014, 07:58 PM


Dy portrete te pabotuara me pare te Gjergj Kastriotit

Nga Gjon Keka

Eshte kenaqesi e madh, madje mua personalisht me mbush me energji edhe me te medha kur gjej dicka te re nga lashtesia per kombin tone arbnor.Aq me teper kur Gjergj Kastrioti del si nje diell i madh i kombit arbnor dhe historise se tij kombetare europiane dhe na ndricon mendjet dhe zemrat tona per ta njohur ate me mire,vizionin,strategjine dhe gjenialitetin e tij.

Te hulumtosh eshte gje dobishme ,por edhe e lodhshme, megjithkete historia eshte nje thellesi te panjohurash,enigmash ,te verteta te fshehura etj.

Dhe duke ditur se historia përfshin çdo gjë ; politikën , luftërat , revolucionet,religjionet,ndikimet ,kthesat dhe vendet ,kombet ,popujt etj, ateher nga secila ne nxjerrim vlerat ,koherat dhe ndikimet dhe sjellim ne driten e kohes sone,pra ne tryezen e tanishme.

Jane pikerishte edhe keto dy libra si “Spada d'Orione stellata nel cielo di Marte, cioé il Valor militare de... e vitit1680 dhe La cour sainte...Nikolas C,Gilles R,Jean P,Louis XIV , e vitit 1645 “qe e rritin pasurine e tyre dhe vleren sepse k

Edhe keto portrete te pabotuara me pare te Gjergj Kastriotit jane treguesi me i mire se sa i pasur eshte kombi yne, sa i bekuar eshte dhe sa drite te madhe i bene historise se kombit tone, periudhes ne te cilen jetoj dhe mbare civilizimit europiane te kombeve te familjes europiane.

Eshte per t'u nenvizuar se Gjergj Kastrioti jo vetem si nje mbret i kombit tone arbnor, por edhe si mbret i Europes ai mund te quhet mjeshteri sovran ,kryeheroi i familjes se kombeve europiane sepse mbrojti me te shenjten ,qenjen europiane, mbrojti atdheun e tij dhe te tere familjes,pra ai ishte dhe eshte kryevepra e heroizmit europian.

Megjithkete eshte mekat, absurditet,injorance dhe mungese edukimi ,nese politikanet, populli dhe vete arbnoret nuk e marrin Gjergj Kaastriotin si shembull te gjithmonshem.si shembull te nje arbnori, besnik, si shembull te nje gjeniu, si shembull te fuqise se pamposhtur, te durimit ,si shembull vizionari ,strategut,politikani dhe pushtetari te pergjegjshem dhe te urte.

Kombi yne mund te shpetoj edhe ate sigurte vetem nese ai ecen ne gjurmet e Gjergj Kastriotit dhe paraardhesve tjere ,ne te kunderten ai mund te shkaterrohet dhe bie ne humneren e mohimit,injorances dhe tradhetise ndaj vlerave dhe testamentit te paraardhesve respektivisht te Gjergj Kastriotit dhe historise se kombit ne pergjithesi.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora