E enjte, 01.06.2023, 08:18 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Pushtimi i tokave shqiptare

E enjte, 17.04.2014, 06:42 PM


Gjon Keka: Pushtimi tokave shqiptare në nëntorin e vitit 1912 (Dokument)

Menjeher pas shpalljes se mvetesise se Shqiperise ne nentorin e vitit 1912 ,sllavet barbar menjeher filluan te uzurpojn tokat qe i kishte nen pushtim ,perandoria barbare osmane, ndarja qe u be me vone e tokave autoktone te arbnoreve ishte rezultat dhe fryt i miqesise se madhe ne mes te turqve dhe sllaveve te cilet nuk lane as ne ate kohe pa i ndare placka se bashku.

Serbet jane popull barbar dhe ardhacak kane te njejta orekse ,te njejta pasione dhe instikt si te turqve madje ata rrjedhin nga nje hapesire aziatike e perbashket.Ne kete foto shihet se si serbet filluan menjhere pas shpalljes se pavaresise te marrin me dhune tokat dhe degojn shqiptaret nga trojet e tyre, madje gjenocidi i ketij pushtuesi barbar filloj menjeher pasi ai e kuptoi se shqiptaret po iu rikthehen gjenezes se tyre, identitetit se tyre kombetar dhe mvetesise krujane e kastriotiane te nentorit te vitit 1443. Serbet i frikohen rikthimit te shqiptareve ne gjenezen e tyre, te rrenjet e tyre identitare kombetare e europiane, madje ata shume i frikohen nese nje dite shqiptaret do te braktisin ideologjine islamike qe la pushtuesi barbar osman ,sepse ateher shpikjet e tyre ,se Kosova ,dhe kishat e vendet e tjera domethenese  te trojeve shqiptare jane te tyre do te marrin fund.

Nga kjo shihet se gjenocidi serb ndaj popullit arbnor dhe te lashte ka nisur qysh nga koha e miqesise se tyre me turqit,pastaj per te vazhduar me pas edhe pas shembjes se perandorise barbare osmane. Keshtu edhe kjo foto qe kam gjet ne gazeten “Ëenigkeits Ëelt-Blatt te 31 Dhjetorit 1912 ,nr.298, faqe 9” eshte deshmi se si menjeher pas shpalljes se pavaresise se shqiperise me 1912 ajo mori masat e dhunshme dhe barbare ,duke masakruar dhe bere gjenocid ndaj popullit dhe gllaberuar tokat tona autoktone dhe te lashta.Duke hyre ne shtepit e tyre dhe nxjerre me dhune dhe debuar, e gjithe kjo per shkak te frikes se revolucionit shqiptar per te mbrojtur te drejten e tyre te natyrshme te trojeve te tyre te lashta dhe pragut te shtepise, per liri dhe dinjitet e identitet kombetar arbnor europian./standardi.info(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora