E enjte, 01.06.2023, 08:24 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Keka: Deshmi e gjenocidit nga Perandoria Osmane

E marte, 15.04.2014, 07:22 PM


Deshmi e gjenocidit ndaj popullit arbnor nga Perandoria Osmane

Gjon Keka- Se historia eshte nje pasqyre e deshmise se ngjarjeve kjo tanim eshte njohur,por asaj nuk i ik asnje fije dhe presje, kur qendron tek burimet dhe faktet,sidomos regjistrit te gjenocidit dhe masakrave qe nje pushtues apo pushtetare e despot,diktator etj, ka bere si ndaj popujve te tjere ashtu edhe ndaj popullit te tij.

Pushtimi barbar osman ka bere gjenocid ne trojet tona arbnore dhe per kete deshmojn te gjithe kronistet, shkrimtaret dhe dokumentet e faktet historike.Duke ditur se ky pushtues barbar ka derdh gjak te pafajshem ateher ai duhet te pranoj se ka bere gjenocid, si ndaj popullit tone arbnor europian ashtu edhe atij armen.Sidoqete jete gjurmet e gjakut te pafajshem qe ajo ka derdh nuk mund t'i shlyej, as faktet dhe dokumentet qe ekzistojn ne arkiva te ndryshme dhe kronika historike.Edhe kjo foto qe po shihni qe kam gjetur ne nje nga kronikat historike e vitit 1794 e flet per krimet e perandorise osmane,eshte nje pasqyrim i qarte i gjenocidit dhe masakrave qe kjo perandori barbare beri ndaj kombit tone te lashte arbnor europian.

Kjo foto eshte nje deshmi e mire per individet dhe klanet e ndryshme politike ne Kosove qe tentonin ne menyre te erret te ndryshonin periudhen e pushtimit barbar osman duke e zbutur pushtimin e saj ,duke kthyer nga nje armiq barbar ne nje “pushtues te dashur dhe administrator i mire”.Prandaj kjo foto dhe shume dokumentet historike e fakte tregojn ate se historia jone jo vetem se eshte e pandryshueshme ne kuptimin e kesaj periudhe por ajo do te pasurohet edhe me shume me deshmi dhe fakte te kohes ne vazhdimesi.

Krimet ,gjenocidi duhet pranuar nga te gjithe pushtuesit barbar dhe diktatoret ,nese nje vend deshiron te kete ndergjegje dhe liri,sepse jo rastesisht thuhet se “gjeja e parë qe i nevojitet kombeve për t'u bërë të lira, është njohja me krimet e mbretërve të tyre.” /standardi.info(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora