E enjte, 08.06.2023, 11:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Qyteti pa ekstazë

E enjte, 03.10.2013, 06:43 PM


Rrustem Geci

Qyteti pa ekstazë

Në këtë qytet pa ekstazë

thonë se dikush ka vdekur

qytetarët kudo janë tubuar

por ata s´din kë e vorrosin

arkmort s´ka, as të vdekur

njerëzit janë grumbulluar

dhe dikë duan ta vorrosin

Në këtë qytet pa ekstazë

ka aq shumë fantazma,dhe

vjedhës të thashethemeve

që vuajnë nga plagët pa zë

dhe nga hijet e hiadhave

thërritësit e fantazmave

duan një mort pa arkmort

qytetarët janë grumbulluar

( zëra kafshësh dëgjohet )

ata duan ta vorrosin dikë

por s´dinë kë ta vorrosin

zallamahinë apo vetveten(Vota: 5 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora