E merkure, 04.10.2023, 08:32 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Elegji për Drita Pelingun

E merkure, 02.10.2013, 07:44 PM


Elegji për Drita Pelingun

Nga Përparim Hysi

Lajmi i zi ! Sa shumë na piku:

Vdiq, or, vdiq Drita Pelingu!

 

Vdiq vlonjatja bukuroshe

Skenë, moj skenë,sa më je boshe!

 

Femrë e parë luajti në skenë

Kaq s'është pak, mos jetë legjendë.

 

Roleve seç u jepte jetë

Nëpër role: e vërtetë!

 

Nuk harrohet tek "Rrëshqitja"

E veçantë më ishte Drita.

 

Po tek "Zonja e Bujtinës"

Kush s'e kujton rolin e Dritës?

 

Vjen si sot, si atëhere:

"Ike... ike, plaku Mere!!!"

 

Një batutë që të lë  top

Kush dëgjoi dhe vallë u "ngop?!"

 

Vetëm kaq a nuk qe  mjaft

Për të thënë: është brilant!

 

Prapë e "ashpër" seç m'u duke

Kush si ti më loz një "Bude?!"

 

Të kam parë tek "Mbreti Lir"

Dhe, tek shkruaj, nuk ndihem mirë.

 

Ku të gjejmë prapë, moj Dritë?

Dritë në jetë. Në role dritë.

 

Po një rol nga Karaxhale

Kush të pa dhe nuk ndjen malle.

 

Dhe mundohem t'i kujtoj

Po a mund t'i numëroj?

 

Tek po mbushje 9 dekada

Prapë në skenë, me flokë të bardha.

 

Si e lindur qe për skenë

Atje mbete si legjendë.

 

Dhe legjendat, dihet: s'vdesin

Gjallë brezash ato mbesin.

 

Gjallë brezash do mbesë Drita

Vjershën shkrova,se u pika.

 

* në thonjëza disa nga rolet

 

2 tetor  2013(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora