E enjte, 20.06.2024, 06:41 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Xhavit Gasa

E marte, 17.04.2012, 05:38 PM


Xhavit Gasa

 

URIM

 

Parfumohuni,

Me freskinë,

E luleve që po çelin,

Shijoni rrezet,

E arta të diellit,

Bukurinë e valëve

.....................të detit,

Shijoni,

........e gëzoni,

Në çdo cep,

..............të trojeve,

Nga Çamëria,

.................deri në Kosovë.

Uroni,

.......të vijë.

..............dita e bekuar,

Që të jemi,

...........të gjithë të bashkuar.

 

VALLJA SHQIPTARE

 

Me kostumet,

Popullore veshur,

Dhe me plisa t'bardhë,

Sa lehtë vallen hedhin,

Toka ç'ju drihet nën këmbë.

 

Vallja popullore

Vallja përmbi valle,

Që zbukuron çdo odë,

Flakëron vallja shqiptare,

Koha nuk e shojti dot.

 

Vallzojnë burrat si kreshikë,

Gra e vajza si sorkadhe,

Nga Kosova në Çamëri,

Flakëron vallja shqiptare,

Sa e madhe je moj SHQIPËRI.......

 

FJALA E KEQE

 

Nëse,

Dikush të thotë,

Një fjalë të keqe,

Përtype me kujdes,

Te mbeturinat hidhe,

Ai që e ka thënë,

Vjen përsëri dhe e gjen.

 

QENT NË PAZAR

 

Zihen,

Qent në pazar,

Kacafyten,

Njeri tjetrin,

...........tërheqin zvarrë.

 

Sikur të kisha,

Kocka për të gjithë,

T'ju a hidhja, ti lëpinin,

Vetëm të pushonin,

...................sherrin e kacafytjen.

 

A do të.

Qetësohej,

Pazari vallë.

Nga këto,

..........qen rrugaçë???(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora