E marte, 23.04.2024, 10:37 PM (GMT+1)

Kulturë

Shpërblehet skulptori Hevzi Nuhiu

E shtune, 14.04.2012, 01:48 PM


Skulptori nga Presheva Hevzi Nuhiu icili ka ekspozuar para disa muajsh në Kosovë, është shpërblyer me çmimin siskulptor i merituar në "Via Vittorio Veneto Gran Hotel Flora", Rome.Ndarjen e çmimit e bëri ambasadori Albert Prenkaj i cili mban pozitën eambasadorit të Kosovës në Romë. Skulptori Nuhiu, në opinion njihet siskulptorkubistë, mikë i përafërt me maestron tashmë të ndjerë Ibrahim Kodra. Madje,edhe shumë frymëzimi morri nga ai, por gjithnjë krijoj artin e tij tësinqertëdhe të vërtet. Hevzi Nuhiu shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazinnë Preshevëndërsa përfundoi studimet e tij në gjuhën shqipe dhe Letërsi në Akademinë eShkupit. Që nga 1983 jeton dhe vepron në Shën Mitër Korona ( San Dometrio Corone),rreth 500 km larg qytetit të Kozencës, krahinë ku sot prania e ngulimevearbëreshe është më e madhja në Itali. Është përshtatur në mjedisin ku endeflitet arbërishtja dhe gjallojnë rite të ndryshme, që arbëreshët morën ngaatdheu i tyre, Arbëria e Gjergj Kastriotit Skënderbeut.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora