E marte, 21.05.2024, 10:51 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Fjalim në banjo

E premte, 13.04.2012, 01:59 PM


Fjalim në banjo

 

Unë nuk ua sjell lirinë

lirinë ua sjellin të tjerët

p.sh. Godoja i S. Beketit

ose mbiemri im i kotë

unë jam bërë liderr i juaj

duke hëngër ju dajakun

juve unë s 'ju detyrohem

i fliste vetes në banjo

të vërtetën s´ua them dot

se ajo mund t' ju vrasë

ore, jam në banjon time

por ju pritni , p r i t n i

lirinë nuk ua sjell unë

unë jam në banjon time

nën erën e mutit tim

dhe nën duhma shurre

që padashje i kapërdijë.

 

Rrustem Geci

nga libri "Këngë qipshte(Vota: 3 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora