E enjte, 24.06.2021, 07:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: 100 vjet të Pavarësisë

E merkure, 15.02.2012, 08:45 PM


100 VJET TË PAVARËSISË

            Teksti dhe muzika: Demir Krasniqi

 

Ç’ po m’ kërcejnë gishtat e dorës ,

Përmbi tela t’ çiftelisë –

T’ ia këndoj Shqipërisë dhe Vlorës ,

100 vjet të Pavarësisë !

 

Bijë e bija t’ shqiptarisë –

Me flamuj kah ti janë nisë !

Hapi krahët  Shqipëri , moj nënë ,

Se po vijmë në  gjirin  tënd  !

 

Vjen Kosova e Çamëria ,

Tuzi, Kraja e gjithë Malësia ...

Vjen Ulqini , Plava , Gucia ,

Ilirida , Pellagonia ...

 

Vjen Medvegja e Presheva ,

Vijnë shqiptarët nga gjithë këto treva ,

Pavarësinë për ta festuar –

T’ gjithë shqiptarët të bashkuar !

 

100 vjet  shqiponja e malit –

N’ zemrat tona ajo rritet !...

Mbi Atdhe t’ Ismajl Qemajlit –

100 vjet  e lirë  valëvitet !...

 

100 vjet fluturoi shqiponja ,

Nëpër fusha e malet tona –

Që nga Vjosa e te Valbona ,

Që e qëndisi Marigona .

 

100 vjet pret Boletini ,

Që kur Isa u gjunjëzua –

T’ gjithë andej e këndej Drini  ,

Pavarësinë  për ta gëzua !

 

100 vjet në këto krahina –

Larg prej shqipes dy krenare !

Jemi rritë si zogj  jetima –

Nëpër këmbë t’ forcave barbare !

 

Gjilan, më 02.02.2012.     Demir KRASNIQI

 (Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora