E marte, 27.07.2021, 10:29 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Plaga e dhjetë me Hënën

E hene, 13.02.2012, 08:58 PM


PLAGA E DHJETË

      ME HËNËN

(Mikes për festën e Shën Valentinit)

 

Nga: KALOSH ÇELIKU

 

Unë jam një shpirt pa shtëpi. Atdhe

Azil politik kërkoj tek një Mike…

 

Murosja e nuseve

 

Edhe sot i varrosin të gjalla

nëpër këtë Qytet nuset.

 

Po, nuk ua lënë nga një gji

jashtë për poetët...

 

Vera të ka ngrirë akull

       Dimri të ka shkrirë

 

Dëborë nuk bie. Akull nuk ka. Acar

Në shpirt kam Dimër. Ftohtë bën Natën.

Ndez Veten zjarr ta ngroh dhomën. Ty

Shtratin. Varrin tim në Baba Tomor.

 

Dëborë nuk bie. Akull nuk ka. Acar

Vera të ka ngrirë akull. Dimri të ka shkrirë.

Të ecësh me Lumin në shtratin tim...

 

Dimër i madh në këtë qytet

 

Unë jam dimër në këtë qytet qyqesh
Dhe e mbuloj me dëborë këmbë e kokë.
E ngrij akull. E shkrij në pranverë
E shkund në vjeshtë. E zgjoj nga gjumi.


Unë jam Dimër në këtë qytet qyqesh
E mboloj me dëborë. E ngrij akull
Dhe, përsëri lulëzon bërlloku në pranverë...

 

Dordoleci ma përplasi derën

           në mes të Dimrit

 

Acar. Dera e madhe nuk ka gjumë

Unë strukur mes shtambave me verë.

Pranë një qiriri të ndezur në shtrat. 

Dhe, pres të më pi Ajo gjithë Natën.

Pasmesnate më rrokullisë nëpër dhomë

Si një shtambë e zbrazur me dy vegë.

 

Mëngjes. Zjarri ende ndizet me flake

Dordoleci ma përplasi derën n’mes Dimrit…

 

Grua natën e mirë

 

Grua, natën e mirë! Ika.

Pasmesnate, më pret një Grua tjetër:

Poezia. Dhe, është xheloze.

Nëntë burra nuk mund ta bëjnë zap

Natën.Vetëm Unë ia jap hakun.

 

Grua, natën e mirë! Ika

Falemnderit. Që, nuk je xheloze...

 

Gruaja besnike

 

I dëbova armiqtë rreth Meje. Edhe Miken

Vetëm poezinë nuk mund ta përzë. Nuk ik.

 

Është grua besnike. E do burrin...

 

Plaga e dhjetë me Hënën

 

Nëntë vjet e mbyta Veten me verë

Gjithë Natën duke shkruar poezi

I zgjuar me Hënën.

 

Nëntë vjet ndeza një qiri

Me Hënën e plotë mbi Liqe

Jerm mes dy shtambave me verë.

 

I çmendur pak para agimit

U zgjova nga varri im me libra...

 

Le të më hanë gratë

 

U besoj grave të marra

kur natën lahen në liqen.

E Unë me një shishe verë në breg

dëshiroj të bëhem grep.

 

E pres ta kafshojnë vargun

t’i hedh në shtrat.

Më mirë le të më hanë gratë

se sa qentë e ngratë!...

 

Azil kërkoj tek një Mike

 

Unë jam një shpirt pa shtëpi. Atdhe
Që bredh me vite arave. Maleve.
Lumit. E në hurdhë nuk mbytem
Strehim kërkoj tek dy shtamba verë.

 

Unë jam një shpirt pa shtëpi. Atdhe
Azil politik kërkoj tek një Mike…

 

Unë jam Ujk. Dhe,

          dua plagë!...

 

Grua, mirëmëngjes. Erdha

Unë jam Ujk. Dhe, dua plagë!

 

Edhe Ajo nuk ishte xheloze...(Vota: 23 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora