E marte, 27.07.2021, 06:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Urime ditëlindja

E diele, 12.02.2012, 05:18 PM


Lek Mrijaj

 

URIME DITËLINDJA

 

I.

Në ketë ditë kremte të madhe,

të dimrit të muajit Fror

familja e madhe Leku

kremton ditëlindjen e nipit të parë.

 

II.

Me gëzim dhe hare

po e ngrisin familja atë dolli

po i cakërrojn ato gota

të mbushura perplotë me raki.

 

III.

Urojnë familja birit gëzime e shendet

fat e suksese në jetë

me perplot dashuri

për birin e tyre Greg-un

qe e fali Zoti ketë mrekulli.

 

IV.

Si ato lule të arta me je Greg

qe rriten në degë sikur shegë

urime ditëlindja e juaj e parë

i gëzofsh edhe njëqind vjetë për jetë.

 

V.

Gëzohen familjaret tuaj

Dajçasit ata Shkodranë

trashegimtari me i ri i Preç Lekut

sot kremton ditëlindjen e parë.

 

V.

Gëzuar...Urime...Gëzuar

ditëlindjen tuaj o Greg

ju jeni sternipi i Preç Lekut

shestanasit ati Shkodranë

që sakrifikoi dhe beri burreri

për Dajçin,Shkodren dhe atë vatan.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora