E marte, 22.06.2021, 05:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Raimonda Moisiu: Dashuri ne Shi

E marte, 14.02.2012, 08:45 PM


Raimonda Moisiu, Hartford Ct USA

 

Dashuri ne Shi!

(Per Shen Valentin)

 

Sa "shekuj" ne kishim pa u pare,

Po prane njerit-jetrit na solli ky shi,

Ky shi nervaprishur sikur njerezit perqark,

Puth une,

Puth ti.

 

Litaret e shiut po rrihnin me kamxhik,

Keta vitet qe kishim humbur qe te dy,

Njerezit nen cadra si kepurdha gjumash'

Me puthje mua,

Te puthja ty!

 

Vec llampa neoni si vajza lenesha,

Se nata e shiut e erret ish,

Te shterngoja, me shterngoje,

Puth une, puth ti !

 

Vec nje plak se c’u ndal te cepi i bulevardit,

Nen mimozen e celur po na shihte si skuth,

A shi, a lote, ridhnin nga syte e plakut....,

Une puth!

Ti puth!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora