E marte, 22.06.2021, 09:00 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Dibran Demaku

E merkure, 15.02.2012, 08:44 PM


Dibran Demaku

 

 

FSHEHËSI

 

Veç sekrete, veç fshahtësi

gënjen vetën, të gënjen ty

 

Kur mendon se e ke gjetur

nga burimi të kthen të etur

 

Në netët-në të zezë

herë të ngrinë e herë të ndezë

 

Në ditët plot me diell

si kometë zhduket në qiell

 

Tërë jetën të sjell vërdallë

as s`të vdesë e as s`të ngjallë

 

Të lëndon në shpirt e zemër

Fshehtësi- e ka një emër

 

 

GURI

 

"Guri i rëndë në vend të vet"

është thënë tash e tremijë vjet

 

Valë kurbeti kur nis

edhe gurin e lëvizë

 

Këngë kendohet e shkruhet libër

kujtohet edhe lumi Ibër

 

Të gjithë të lidhur në në besë

shohin ëndrra e mbajnë shpresë

 

Besë e gur i lëvizur

rrugëve të botës stisur

 

Që nga fillimet e deri sot

Herë qeshin herë derdhin lot

 

 

PO IK

 

Po ik dhe kjo ditë

e rrudhat e ballit shtohen

buburrecat kanë zënë pritë

e krimbat mbi plagë zgjërohen

 

Po ik dhe kjo orë

akrepat mërzitshëm lëvizin

ëndrra kallet flakë në dorë

gishtrinjtë shplakën stisin

 

Po ik dhe kjo sekondë

ngjyrë e kuqe shfaqet në sfond

 

 

KUAJT TROJAN

 

Kuajt trojan po rendin me galop

e hop e hop e hop

sërish po shtrojnë rrugën e tradhtisë

ngado kalojnë hapin librin e zisë

e zisë e zisë e zisë

Potkonjtë e çelnikt u qesin flakë

nën thundrat e tyre rrjedh-pikon gjak

Kuajt trojan të çdo tregu e malli

rendin e rendin për pak bar livadhi

Kuajt trojan të çdo malli e tregu

zënë pritë tek rruga, zënë pritë tek shtegu(Vota: 10 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora