E marte, 22.06.2021, 03:36 AM (GMT+1)

Kulturë

Violeta Gashi: Guri natën për zogjët e shotës laramane

E merkure, 15.02.2012, 08:22 PM


Violeta Gashi

 

GRURI  NATËN PËR ZOGJËT E  SHOTËS LARAMANE

 

Disa  zogj e Zogj , Shqiponja i paska n’lara

dhe paskan për t’habitur e n’kaça

kemi për t’i renditur por edhe vetëm çokolata

nga katër anët  për t’iu Gëlltitur !

 

Dëshirat , Shqiponjës të Pickuara m’iu plotësuar

t’ua hapim sqepin që Lumturia ka për t’jetuar e as Zogu

n’Shqiponjë s’ka për t’u Ngushëlluar se prapë për A-Zh-në

duhet m’iu Trajnuar pasi Zoti s’ka për t’iu Harruar !

 

Vetëm kaça , m’iu grumbulluar se Legjenda

është duke iu shkuar dhe armët UÇK-ja i ka Dorëzuar

e çokolatat ne mos m’i Ndaluar pasi vetura n’Baltë

është lëshuar që me dalur duhet m’u Munduar !

 

Shqiponja , ka edhe Legjenda tjera dhe UÇk-në

që me dhëmbë ka për t’kafshuar e ne zogëzat t’ua shëtitim

gjersa t’dalin nga Balta disa zogj e Zogj t’Shqiponjës

por edhe frytët n’shporta t’ua renditim !

 

Athua vallë , disa nga ne edhe sa do t’jetojmë

si qeni endacak dhe sa pranvera sqepi tek disa n’Shqiponjë

ka për t’iu pasur kapak e ne zogjët e Shotës edhe

sa grurin natën që për mëngjesin shtrëngatën…?!

 

Shifra :

Syri  kaltër ?!

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora