E premte, 19.04.2024, 10:06 PM (GMT+1)

Kulturë

Shaban Cakolli: Dardana qyteti im i dritës

E diele, 29.01.2012, 07:51 PM


DARDANA QYTETI IM I DRITËS

 

Shkruan: Shaban Cakolli

 

Dardana(Ish-Kamenica) është një qytezë dhe komunë në Kosovë e cila kufizohet me disa komuna të shtetit

fqinj Serbia. Gjendet në pjesën më lindore të Kosovës. Në veri kufizohet me Medvegjën, në

veri-lindje me Leskovcin në lindje me Vranjën dhe lindje-jug lindje Bujanocin, ndërsa në

jug-perëndim të Dardanës gjendet Gjilani dhe pjesën veri-perëndimore gjendet Prishtina.
Komuna e Dardanes e njohur ndër biblotekarët me emrin Gurashi, ka 7 biblioteka publike me

rreth 56.769 libra. Biblioteka kryesore ka 6.275 libra, ndërsa degët në Srezovc, Tygjec,

Hogosht, Desivojcë, Karaçevë dhe Roganë kanë 56.769 libra. Është intreresante të përmendet

se në këtë komunë, pasojat e masave të dhunëshme (1990-1999) dhe luftës serbe kanë qenë

më të vogla dhe, së këndejmi, si e vetmja komunë në Kosovë, librat nuk janë dëmtuar dhe kjo

është e vetmja komunë, ku mbetet numri i njëjtë i bibliotekave në koleksione.

Në Dardanë janë 23 shkolla, nga të cilat 17 janë shkolla fillore dhe dy shkolla të mesme. Po

ashtu janë dy shkolla të larta dhe tri çerdhe fëmijësh.

DARDANA(Ish-Kamenica)

Mediat Kamenica ka një radiostacion i cili bënë transmetimin e programeve në disa gjuhë, si

dhe tri radiostacione që transmetojnë kryesisht muzikë.

Radiostacionet: Radio Premiera,Radio 24, Radio Kamenica transmeton në gjuhën shqipe, serbe

dhe rome.Radio Index.Dardana një vend që kohën kur mbretëronte regjimi serb kishte pamjen më tëerrët në Kosovë,hapat dhe ndriçimin i mori nën udhëheqejen e veprimtarit dhe  njeriut të arsimuar Shaip Surdullit kryetar i Komunës së Dardanes,si dhe zëvendësekryetarit të Komunës Nexhmije  Kallaba.

Shaip Surdulli,kryetar i KK Dardanes dhe Nexhmije Kallaba zevendskryetare e KK Dardanes

JETA KULTURORE NË DARDANË

Klubi letrar “Nositi “, nga Dardana, ka krijuar një traditë të gjatë në zhvillimin

aktiviteteve kulturore- artistike. Përpos, organizimit orëve letrare, punë të mëdha është duke e

bërë në botimin e revistës me të njëjtin emër.
Revista financohet nga  drejtoria  komunale për Kulturë,  Rini dhe Sport. Tani më kjo revistë

gjendet në shumë biblioteka në Kosovë,  Shqipëri si dhe në Kroaci. Trajtimi i temave të

ndryshme dhe emrat të njohur që shkruajnë në të, e bëjnë vërtetë një revistë të çmuar.
Nositi. Në kët revistë shumë talentë  të rinjë i kanë bërë hapat e parë  letraro-artistik.

Përpos revistës kulturore, klubi ka botuar  edhe vepra të shumta letrare  të  shkrimtarëve  të

kësaj komune.  Këtyre ditëve nga ky klub u botua edhe një vepër e veçantë, që ka trajtuar një

temë të rrallë. Kjo vepër  i është kushtuar solidaritetit të popullit të komunës sonë në kohërat

më të vështira, dhe mbanë titullin “ Një dekadë Solidaritet”, e aktivistit të çështjes kombëtare

Enver Ajvazi. Vepra është një ndriçim historik një periudhe  të vështirë që e kaloi kombi jonë,

duke e  analizuar dhe vlerësuar nga  një  prizëm e veçantë, nga shpirtmadhësia e humanizmi i

kombit tonë . Autori  nuk  teoritizon , por  bazohët  në fakte e dëshmi, konkrete, ndriçon

aktivitete, rezultate  emra  individësh  zemërgjerë që kurrë nuk deshën të ekspozohen, por që

vepruan  e punuan për çështjen e shenjtë kombëtare.

Revista kulturoro-letrare”NOSITI”

Nexhat Rexha, lindi  në fshatin TOPANICË, komuna e Dardanës (ish.Kamenicë).Shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Dardanë, Fakultetin Filologjik në Shkup. Që nga viti 1980 ushtron detyrën e profesorit pranë Gjimnazit „ISMAJL QEMAJLI“ në Dardanë. Është njëri ndër themeluesit e parë të LDK-ës dega në Dardanë. Që nga viti 1992-98- dhe 2004-07, ishte deputetë i Parlamentit të Kosovës.Me poezi ka filluar të merret që nga vitit e 80ta, por arriti ti botojë në vitin 90-të. Si profesorë në gjimnazë s’bashku me nxënës arriti të botoi revistën“DITURIA“, ku ishte edhe kryeredaktorë i saj.

 

 

Merret me shkrime, kritikë letrare, komente, analiza , është autorë i shumë librave:Deri tani ka botuar  shumë libra..Në kuadër të Klubit Letrar të Dardanës botojnë revistën Kulturore Letrare“NOSITI“, ku Nexhati është kryeredaktor. Ka të publikuara shumë punime me vështrime kritike dhe poezi në shtypin e përditshëm që botohet, si në KOsovë,Maqedoni, Shqipëri, Zvicër dhe në revistën“PERSPEKTIVA“ që botohet në Bujanoc dhe“DITURIA“ në Suedi

Përfaqësuesi për Kulturë dhe Sport,Faton Krasniqi

Faton Krasniqi

Fatoni është një nga themeluesit e subjektit politik të LDD-së, dega në Kamenicë.
Ku edhe  zgjidhet kryetar i Forumit Rinor të LDD-së,në Kamenicë.
Ishte Anëtar i Këshillit Kombëtarë, si dhe Anëtar Bordit Këshillëdhënës së FRLDD-së në qendër gjatë periudhes kohore (20089).
Përmos këtyre aktivitetve,mirret me studime gjuhësore  me prozë,poezi,ese,dhe së fundmi është në përfundim të veprës së tij  të dytë letrare, e që është një përmbledhje me poezi

 

 

.Një hov të veçantë i ka dhënë jetës kulturoro-letrare si dhe klubit letrar dhe revistes kulturoro-letrare”NOSITI”,poeti dhe krijuesi ynë tani mjaft i njohur Sinan Sadiku,i cili vjen nga fshati Gjyryshevc i komunës së Dardanës.
Në Dardanë jeta kulturoro-letrare dhe sportive është në vlugun më të madh të zhvillimit,prej nga ka nxjerrur emra të mëdhenjë nga fusha e letërsisë,muzikës dhe sportit.Musa I. Ahmetaj u lind në Hogosht të Dardanës. Shkollën fillore e filloi në vendlindje kurse e mbaroi në Dardanë. Po ashtu në Dardanë e mbaroi gjimnazin. Më Pastaj regjistroi Letërsinë dhe Gjuhën Shqipe në Fakultetin Filozofik të Prishtinës ku edhe i mbaroi studimet. Në fillim të viteve 80 punoi mësimdhënës në Shkollën Fillore “Fan S. Noli” në Dardanë. Më 1985 u punësua si punëtor admistrativ në Gjykatën Komunale në Dardanë. Më 1991, si çdo shqiptar, edhe këtë pushteti serbo-sllav e pushoi nga mardhënja e punës. Pas luftës, me rifillimin e punës së Gjykatës Komunale në Dardanë, u rikthye në vendin e tij të punës.

 MUSA AHMETAJ

Me shkrime filloi të merret nga shkolla e mesme. Në fund të viteve 70 bashkëpunoi me “Zëri”-n javor ku në atë kohë botonte poezi satirike.
Më 2007 në kuadër të Klubit letrar “Nositi” nga Dardana botoi përmbledhjen e parë “Kur sytë shohin keq”.
Është bashkëpunëtor i rregullt i revistës letrare “Nositi” në Dardanë.
Në dorëshkrim ka “Doket dhe tiparet e lindjes , dasmës dhe vdekjes në Hogosht”.

Dy emra që kanë bërë kthesë të madhe në kulturën muzikore,që kanë dhënë vlera dhe kanë pushtuar shpirtërat e artdashësve të këngës janë Nazmije  Demolli-Kastrati dhe Nevrije  Demolli.

 

Nazmije Demolli-KastratiNevrije Demolli

.Nazmije Demolli-Kastrati ishte fituesja e vendit të tretë në Edicionin e shtatë të Festivalit “Rapsodia Shqiptare 2011” në Skenderaj – 29 nëntor Nevrije Demolli,nga fshati Krilevë e Dardanës,me banim në Dardanë,qysh nga fëmijëria ju përkushtua këngës,këndoi,mbrojti dhe pasuroi kulturën tonë kombëtare dhe është e shpërblyar  në shumë manifestime kulturore.

 (Vota: 5 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora