E marte, 21.05.2024, 10:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Letër nënës

E premte, 27.01.2012, 08:01 PM


Xhevahir Cirongu

 

Letër nënës

 

Malli për ty,o nënë më ka

                         merrë

Për sytë e tu plot dritë

                        e çiltërsi,

Për gjoksin tënd të ngrihtë

                      si zjarr

Ku mbështeta kokën kur isha

                        fëmi.

Për flokët e thinjur më ka marrë

                        malli

Për ledhatimin e ngrihtë me ato

                       duar,

Për rrudhat e thelluar mes

                       ballit

Që vitet njëri pas tjetrit

             -ty ti kanë shtuar.

Ky mall i imi është prej refugjati

As thuhet me fjalë,as shkruhet

                       në letër,

Ku zemra hapet si brazda

                        ugari

E nis e mbin i ri malli tjetër.

……………………………………..

Malli tretet-tretet në vetvete

E shtohet për ty pa pushim,

Ah! s’të thashë dot një fjalë

Kur po mbushje ujë tek pusi

                    i shtëpisë.

Do të vij së shpejti o nënë

Si dallëndyshe në vendin tim….!

 

 Durrës,20/01/2012(Vota: 8 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora