E premte, 24.05.2024, 11:39 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Ismail Bej Vlora

E enjte, 26.01.2012, 08:56 PM


Keze Kozeta Zylo

 

ISMAIL BEJ VLORA

 

Epoka e Atdheut tim,

Ismail Bej VLORA,

Pa ty s’do kishja imunitet,

Do ishja thjesht një kandil i fikur,

Dhe bajlozët e Europës,

S’mund t’i hidhja në det.

 

IS BOLETINI,

Ju jeni Epoka e Burrit,

Pa ty do ishja thjesht një robinë,

Ku mizoritë makabre do zhdukeshin,

Pa nam e nishan mbi trupin tim…

 

Ismail Bej Vlora, koka gjer tek retë,

Me Flamur Shqipërie skuqe qiell e det,

Në shtizën e Flamurit, si një mal në këmbë,

Qëndron Kombi im, qëndron rëndë, rëndë!

Pa ty o Flamur, çdo të ishim ne?

Ndoshta turq, serb, grekë..., ndoshta pa atdhe,

Ndoshta edhe skllevër, si dhe shumë të tjerë,

Gjaku bërë verem, shpirti helm e vrer...

Ndaj pranë Monumentit do të vimë përherë,

Do puthim flamurin dhe në gjunjë do bjemë,

Do puthim dhe Vlorën, Vlorën e Pavarësisë,

Ata që të kafshojnë kanë gjyqin e Perëndisë!

 

Janar, 2012(Vota: 16 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora