E enjte, 23.05.2024, 02:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Ukshin Zajmi: Isa Boletini në sytë e artistëve

E enjte, 26.01.2012, 08:20 PM


Isa Boletini në sytë e artistëve

 

Përgatiti: Ukshin Zajmi

 

Isa Boletini lindi me 15 janar 1864. Veprimtaria e tij atdhetare është e madhe dhe e bujshme, andaj për te është shkruar bukur shumë. Ka vdekë, përkatësisht është vrarë në një pritë që i organizuan malaziasit me 23 janar 1916. Me rastin e 148 vjetorit të lindjes së tij, mendoj se Portali “Zemrashqiptare”, është mirë ta shënojë këtë përvjetor me disa versione të artistëve figurativ (pamor) që i bënë këtij kolosi atdhedashës. Punimet u zgjodhën nga interneti.(Vota: 3 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora