E shtune, 15.06.2024, 06:50 PM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Trimat nga Shqipëria, Drenica, Kosova e Dukagjini

E merkure, 25.01.2012, 08:54 PM


Lek Mrijaj

 

Trimat nga Shqipëria Drenica Kosova e Dukagjini

 

Simboli i tribunit,trimit tonë Shqiptar

ishte pushka e tij si një legjendar

i dha nder Shqipës ai burr prej guri

plisi i tij mbeshtjellë ishte prej flamuri

anës malit në front nder ato beteja e fusha

lufton trimi me shokë,i madh Shaban Polluzha.

 

Në lufte kunder hordhive çetnike barbar

në Shalë ,Gradicë ,Drenicë e Bajgorë...

kurr si ndali fortuna e ajo stinë me borë

krahë perkrahë të bashkuar duke e marrë hakun

me kryetrimin Nue Perlleshin

dhe sokoleshen Marije Shllakun.

 

Rezistenca e heroike kaploi rajonin e Drenicës

levizjet legjendare kaçake i dhanë dritë Çiçavices

kryetrimi heroik dhe burr si luani Mehmet Gradica

krenaria e Shqipes si Shota e Azem Galica.

 

Pranvera të pergjakshme pati edhe Lugu i Drinit

i kapluar nga çetniket edhe rrafshi i Dukagjinit

fyt për fyt me çetnik,

trimat nga Shqiperia,Drenica,Kosova e Dukagjini

luftonte Marjie Shllaku,Shabani e Nue trimi...

 

Sokolesha Marije Shllaku bija e Markut Shkodran

ajo e dha jeten per ideal,bashkim dhe vatan

luftoi si herojinë si Shotë Galica

për truallin e Kosovës dhe të Arbërisë

për Bashkimin Kombëtar

dhe Trojeve të Shqiperisë.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora